Архів
П’ятниця,
8 грудня 2017 року

№ 96 (19541)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Універсальна сполука

МОВА про карбамід, який ще називають «сечовиною». Це хімічна сполука, яка має тверду структуру і знайома городникам у вигляді розсипу здебільшого білих дрібненьких «горошин» без запаху.

Сечовина дістала таку назву через те, що у 1773 році французький хімік Ілер Марен Руель виділив її з рідкого продукту життєдіяльності людини.

Утім, 1828-го німецький хімік і лікар Фрідріх Велер отримав подібну речовину синтетичним шляхом — через упарювання розчиненого у воді ціанату амонію. Саме сечовина, одержана таким чином, і використовується сьогодні в найрізноманітніших галузях економіки. Основна частина її йде на потреби сільського господарства. Добриво, у складі якого є карбамід, — надійний постачальник азоту, що істотно підвищує родючість ґрунту. Незважаючи на те що сечовина швидко розчиняється у воді, сама вона вбирає вологу слабко. Ця особливість і дає змогу заготовляти добриво у великих обсягах, не побоюючись того, що запаси злежаться і закам’яніють під час зберігання.

Карбамід має високу хімічну активність і дуже добре поглинається рослинами. Сечовину застосовують переважно на стадіях передпосівної обробки та активного нарощування рослинами зеленої маси.

Крім того, у медицині вона служить сировиною для виготовлення препаратів, що виводять зайву рідину з організму людини (дегідратаційні засоби), а також снодійних.

Застосовують його навіть у харчовій промисловості — як смакову добавку, ароматичний підсилювач, у нафтовій — для видалення парафінових речовин із мастил і пального.

Ще одна сфера застосування цієї універсальної хімічної сполуки — очищення від оксидів азоту диму з труб теплових електростанцій та котелень, на підприємствах з утилізації сміття.

Версія для друку          До списку статтей

МИНУВ час, коли в Україні, надто у південних областях, випасалися величезні стада овець, що надійно «підживлювали» харчову галузь та легку промисловість. Держава фактично припинила турбуватися про вівчарство, то принаймні на рівні фермерів і приватних господарів варто було б розпочати розведення цих тварин у більшій кількості. Насамперед — через їхню надзвичайну пристосованість до умов утримання: «там, де піхота не пройде», вівця витримає і тривалий перехід, і задовольнятиметься навіть грубими кормами. Докладніше у матеріалі про особливості їх розведення.

Переваги мульчі зайвий раз обговорювати нема необхідності. Власне, чи не в кожній статті «ДГ», присвяченій садівництву або городництву, міститься рекомендація замульчувати насадження. А ось щодо техніки мульчування можна розмірковувати багато — досвід господарів повсякчас підказує нові рішення. Тож розглянемо різні види укривних матеріалів, їхні плюси і мінуси.

Ви вже потурбувалися про інвентар? Адже основні роботи на полі й у саду вже завершено, то, можливо, щось необхідно підремонтувати, заточити тощо. Підкажемо правила догляду за підручними засобами.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове