П’ятниця, 8 грудня 2017 року № 96 (19541)
http://silskivisti.kiev.ua/19541/print.php?n=37501

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Я мати п’ятьох дітей, перебуваю у відпустці для догляду дитини до досягнення трирічного віку. Тимчасово зарахована вагарем до сільськогосподарського виробничого кооперативу. Чи маю я право на пенсію за віком незалежно від віку?»

Олександра МАЦЮК.

с. Станіславчик

Жмеринського району

Вінницької області.

 

ВІДПОВІДНО до пункту 7-го частини 2-ї статті 114-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком на пільгових умовах призначається жінкам, які працюють у сільському господарстві та виховали п’ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначає Кабінет міністрів України.

Постановою Кабміну від 16.05.1992 № 244 затверджено Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей (далі — Порядок).

Порядком встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку та трудового стажу мають жінки, які зайняті на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро або більше дітей до 14-річного віку.

Оскільки з вашої інформації неможливо визначити, що робота в сільськогосподарському виробничому кооперативі має постійний характер, та враховуючи той факт, що вашій п’ятій дитині ще не виповнилось 14 років, підстав для призначення вам пенсії незалежно від віку немає

 

«Після 20 літ трудового стажу в Україні я вже чотири роки як маю постійне місце проживання в Чехії. Втім, на пенсію хочу повернутись додому, але наляканий заявами українського уряду, що не всі заробітчани матимуть право навіть на мінімальну пенсію. Тим більше, що до мінімального трудового стажу (25 років) мені бракує п’ять неповних літ. Що мені робити, якщо я сплачую всі необхідні внески, в тому числі пенсійні, до чеських державних установ?»

Анатолій КРАТ.

м. Прага,

Чеська Республіка.

 

ПИТАННЯ пенсійного забезпечення громадян України та Чехії врегульовано положенням Договору між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення від 4 липня 2001 року, який набув чинності з 01.04.2003 (далі — Договір) та Адміністративною угодою про застосування цього Договору.

Пунктом 4-м статті 39-ї Договору передбачено, що періоди страхування, набуті, згідно з правовими нормами Договірних Сторін, їхніми громадянами до дня набуття чинності цим Договором, тобто до 01.04.2003, зараховуються як періоди тієї Договірної Сторони, на території якої громадянин на цей день або востаннє перед цією датою постійно проживав.

Кожна країна платить пенсію за частину трудового стажу, отриманого на її території, пропорційно пенсійним внескам та заробітній платі.

З 1 січня 2018 р. мінімальний страховий стаж збільшується до 25 років. У вас в наявності 20 літ трудового стажу, тобто в призначенні пенсії буде відмовлено. Проте можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Це дасть можливість докупити страховий стаж, але не більш ніж за 5 років.