П’ятниця, 8 грудня 2017 року № 96 (19541)
http://silskivisti.kiev.ua/19541/print.php?n=37502

  • Духовність

Як жили, любили, боронили

Ганна Кліковка.

Запорізька область.

Фото Олександра Максимова.

Щемна і хвилююча презентація волонтерського поетичного альманаху «Все, чим живу і дорожу» творів місцевих авторів відбулась у Новомиколаївському районі.

— КОЛИ ми з однодумцями замислювали цей проект, — розповідає керівник місцевої волонтерської організації «Хто, як не ми» Олександр Моргунов, — то мали на меті закарбувати для нащадків сьогоднішнє наше буття у найсвітлішому літературному жанрі — поезії. Треба, щоб прийдешні покоління відчули, як ми жили, любили, боронили Україну в тяжкі дні випробувань.

Альманах вміщує вірші та прозу тридцяти одного митця. Серед авторів — юнь і люди поважного віку. Вони різні за професіями, а об’єднує всіх любов до слова, яким прагнуть передати красу рідного краю, неповторність мови і звичаїв народу.

Презентація почалася з ушанування пам’яті воїнів-захисників, котрі поклали життя на олтар незалежності на сході в боротьбі з російським агресором. У числі учасників АТО, що не повернулися з війни, чимало новомиколаївців.

У районний будинок культури прийшло так багато людей, що голці ніде було впасти. А коли на сцену вийшов із гітарою Олег Сорока, довго не вщухали оплески. Олега в рідному краю знають змалку, він у Новомиколаївці виріс, вивчився, звідси в армію пішов, де почав римувати вірші і класти їх на музику. Він брав участь у бойових діях, тому все написане ним — глибоко пережите.

Хвилюючою була зустріч учасників творчої презентації з Віктором Стусом. Нині він мешкає у Сімферополі, але народивсь і виріс на Запоріжжі — в селах Михайлівське та Трудове Новомиколаївського району. Приїхав з не підконтрольної Україні території, щоб привітати земляків. Звернувся до людей із побажанням берегти рідну мову, рідний край. До альманаху ввійшли його «Байки у прозі».

У Новомиколаївському районі, мабуть, як ніде в області, з початком війни першим стрімко почав розвиватися волонтерський рух. «Не раз пересвідчувався, наскільки важливо нашим захисникам отримувати з дому не тільки харчові продукти і речі, а й друковане слово. На передовій хлопці до набоїв прирівнюють адресовані їм дитячі малюнки, листи, вітання, газети з рідного району та області, художні книжки, — наголосив ініціатор видання альманаху Олександр Моргунов. — Наша збірка — це одна з краплин для втамування цієї духовної спраги».

Свої натхненні щемні рядки, присвячені молодим бійцям, прочитала Ірина Завгородня. Вона багато разів особисто побувала в зоні АТО, безстрашно об’їздила на передовій усі найпекельніші місця, щоб поспілкуватися з бійцями-земляками. Враження від цих поїздок, трагічні події, пов’язані із загибеллю зовсім юних воїнів, поетеса відобразила у циклі патріотичних поезій, що увійшов до альманаху.

Презентація тривала понад дві години, але люди й після її закінчення довго не розходилися. Багатьох цей вечір надихнув і собі написати щось хороше, від самого серця. А Олександр Моргунов та його колеги не сумніваються, що невдовзі побачать світ і нові збірки творів земляків. Головне — гарний заспів.