П’ятниця, 22 грудня 2017 року № 100 (19545)
http://silskivisti.kiev.ua/19545/print.php?n=37621

  • Неоголошена війна

Різдвяне перемир’я під питанням

Михайло ВЕДМІДЬ.

ЗАГОСТРЕННЯ вже вкотре ситуації у зоні проведення АТО мало наслідком значні втрати з обох сторін. За даними групи «Інформаційний опір», від 12-го по 18 грудня підтверджені втрати бойовиків становили 24 чоловік. У цей період часу загинуло четверо українських захисників, ще дев’ятеро дістали поранень. Утім, тільки протягом наступних двох днів — вівторка та середи — з лав ЗСУ вибуло майже стільки ж: трьох військовослужбовців убило та десятьох поранило.

Непереливки з початку цього тижня й цивільному населенню. 18 грудня бойовики застосували реактивні системи залпового вогню «Град» по житлових кварталах Новолуганського, що на Світлодарській дузі. За даними штабу АТО, вони випустили щонайменше 40 снарядів. Внаслідок обстрілу зазнали поранень восьмеро місцевих жителів, серед яких шість жінок старшого віку і одна шестирічна дитина. У селищі пошкоджено 50 приватних будинків, дев’ять багатоповерхівок, садочок, школу та ФАП. У наступні два дні під вогнем опинилися мирні мешканці як підконтрольних Україні населених пунктів (Зайцеве), так і окупованих, зокрема Кадіївки (Стаханов), Горлівки та Ясинуватої, де загинуло двоє цивільних. У штабі АТО наголосили, що ці обстріли вчиняються бойовиками з метою компрометації Збройних сил України перед світовою громадськістю і щоб викликати до них ненависть мирних жителів окупованої території.

Надія на припинення вогню з’явилася в середу, 20 грудня, в Мінську, де учасники Тристоронньої контактної групи з участю представників ОРДЛО домовилися про чергове — «різдвяне» — перемир’я на Донбасі, яке має розпочатися з опівночі 23 грудня. Втім, ця домовленість може виявитися під загрозою у зв’язку з рішенням РФ відкликати своїх представників зі складу Спільного центру з контролю та координації (СЦКК). За словами представника України в робочій підгрупі з питань безпеки ТКГ Євгена Марчука, акція російського керівництва з відкликання своїх військових зі складу СЦКК практично унеможливить забезпечення режиму тиші, навіть якщо домовленості буде досягнуто: «На відміну від пат-рулів СММ ОБСЄ вони мають повноваження і можуть швидко втручатися в ситуацію, щоб припинити порушення режиму тиші. Російські військові — порушення з боку ОРДЛО, а українські — з боку ЗСУ».