Справи пенсійні На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.
«Який порядок поновлення виплати пенсії, якщо її тривалий час не одержувала?» Клавдія ТКАЧУК. с. Круті Горби Таращанського району Київської області
ВІДПОВІДНО до статті 47-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон), пенсія виплачується щомісяця, не пізніше як 25 числа місяця, за який її виплачують, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють її виплату й доставку, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом міністрів України. Виплата пенсії припиняється в разі неотримання протягом шести місяців підряд. Згідно з частиною другою статті 49-ї Закону, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з’ясування обставин і за наявності умов для поновлення її виплати. Заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником: в орган, який її призначає, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії (пункт 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за №1566/11846). З питань поновлення виплати пенсії пенсіонеру треба особисто звернутися в територіальне управління, в якому він перебуває на обліку.
«Мою дочку визнано дитиною-інвалідом у 12 років. Чи маю я право на дострокову пенсію як мати інваліда з дитинства?» Ванда КВАСЮК. с. Березівка Тисменицького району Івано-Франківської області.
ЗАКОНОМ України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) передбачено, що матері інвалідів із дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менш як 15 років страхового стажу. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону 1058, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєст-рованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, передбачено, що факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку — на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. Визнання особи інвалідом із дитинства або дитиною-інвалідом посвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров’я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період її призначення. У разі якщо дитину визнано дитиною-інвалідом після досягнення шести років, подається висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Право на дострокову пенсію ви матимете у разі підтвердження медичним висновком того, що ваша донька мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Таку пенсію призначать після досягнення 50 років і за наявності у вас 15 років страхового стажу.
«2020-го мені виповниться 60 років. Чи матиму я право на пенсію за віком у 60, якщо вже маю 32 роки страхового стажу та до досягнення пенсійного віку не працюватиму?» Аліна ВОЗНЮК. с. Корніївка Гребінківського району Полтавської області.
ВІДПОВІДНО до статті 26-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років. Для її нарахування після досягнення зазначеного віку 2020-го потрібно мати не менш як 27 років страхового стажу. Отже, ви матимете на неї право. Пенсію за віком призначають незалежно від факту роботи на час призначення.
|