П’ятниця, 26 січня 2018 року № 7 (19554)
http://silskivisti.kiev.ua/19554/print.php?n=37931

  • Запитання — відповідь

Спадкові черги

Ліна ПАСЬКО.

«Моя мама вийшла заміж 2011 року, а 2017-го її чоловік помер. Заповіт не залишив, дітей не має. Проте є в нього сестра, яка стверджує, що має право на всю спадщину. Прошу роз’яснити черговість спадкування та права моєї мами як спадкоємиці» — цікавиться Ірина В. із смт Крижопіль Вінницької області.

ОДРАЗУ слід зазначити, що у цій ситуації сестра покійного помиляється. Спадкування має відбуватися за законом, у якому чітко відрегульовані ці питання.

Відповідно до статті 1258-ї Цивільного кодексу України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. І кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, установлених законом.

Отже, спадкоємцями першої черги за законом є діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Другої — рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Третьої — рідні дядько та тітка спадкодавця.

Четвертої — особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

П’ятої — інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. А також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.

Відповідно до статті 1259-ї Кодексу, черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.

Крім того, фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, за рішенням суду може одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

З приводу розміру часток зазначимо, що вони за законом є рівними. Однак спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. А за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Також нагадаємо, що, відповідно до статті 1268-ї Кодексу, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ним є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою).