Вівторок, 20 лютого 2018 року № 14 (19561)
http://silskivisti.kiev.ua/19561/print.php?n=38167

  • Військова панорама

На озброєння — ракети

Михайло ГУБАШ.

УКРАЇНА продовжує йти взятим раніше курсом на розвиток своєї ракетної галузі. Від початку року стало відомо про випробування «крилатої» протикорабельної ракети «Нептун» та оперативно-тактичного ракетного комплексу «Грім-2» з дальністю дії 280 км (при доопрацюванні — близько 450 км). Крім того, на підході і їхній «побратим» — ракетний комплекс «Вільха», який проходить останні випробування, перед тим як бути запущеним у виробництво. Комплекс із керованою ракетою калібру 300 мм створено на базі модернізованої пускової установки РСЗВ «Смерч». На озброєння «Вільха» почне надходити за півтора-два роки.

Захищатиме мирне небо

ОДИН із нових зразків озброєння — зенітно-ракетний комплекс «Дніпро», що розробляється з 2012 року. Він здатний знищувати літаки і вертольоти всіх типів, безпілотні літальні апарати та крилаті ракети на середніх і малих відстанях. ЗРК «Дніпро» є продуктом кооперування низки підприємств: ракети розроблені київським ДержККБ «Луч», головки наведення для них — львівським ДП ЛНДРТІ, багатофункціональна радіолокаційна станція наведення ракет — запорізьким НВК «Іскра», а пункт бойового управління — київським НВП «Аеротехніка-МЛТ».

Багатофункціональна радіолокаційна станція забезпечує дальність виявлення цілі 150 км. ЗРК «Дніпро» може одночасно використати 12 керованих ракет по шести цілях. Відкритих даних про те, на якій стадії розробки перебуває ЗРК «Дніпро», немає, але припускають, що комплекс є основою для польсько-українського ЗРК «Нарев», який офіційно запропонований Міноборони Польщі в 2017 році.

На часі кібербезпека

СЬОГОДНІ в Україні розглядається питання про створення кібервійськ у складі Збройних сил. Велика надія у цьому покладається на допомогу США. За океаном відгукнулися на такі сподівання й напрацювали відповідний законопроект. Згідно з ним, на держсекретаря Сполучених Штатів покладається обов’язок допомогти Україні захистити її урядові комп’ютерні мережі, які охороняють критично важливу інфраструктуру. Також ідеться про те, що Америка має посприяти у протистоянні «підтримуваним Росією спробам використовувати дезінформацію і пропаганду в кіберпросторі, зокрема й у соціальних мережах».

Дорожня карта для «Оплоту»

ТАНК «Оплот» потрібно вивести з імпортної залежності та забезпечити основу для його виготовлення з вітчизняних комплектуючих. Про це зазначив заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Ігор Павловський. «У процесі доробок та заходів з імпортозаміщення ми паралельно вирішимо питання стабільного випуску силової установки, яка нам потрібна не лише для «Оплоту». Система управління вогнем дасть уніфікацію при модифікації танків Т-64 і Т-72. І так далі. Власне, танк «Оплот» для Сухопутних військ — це як перший корвет для ВМС», — переконаний заступник міністра оборони.

Корупція в «Укроборонпромі»

КОНЦЕРН об’єднує понад 100 підприємств у п’яти основних галузях оборонної промисловості України і має понад 10 конструкторських бюро, які займаються розробкою озброєння і техніки, проектуванням і дослідженнями. У рейтингу світових виробників зброї «Укроборонпром» посідає 62-ге місце, його річний дохід перевищує один мільярд доларів.

Торік у серпні Державна аудиторська служба виявила у держконцерні порушення на сотні мільйонів гривень. Коментуючи заяву екс-заступника глави Пентагону Майкла Карпентера, що «Укроборонпром» потрібно розформувати, міністр оборони України Степан Полторак заявив, що він проти цього: «Те, що хтось думає, що там є корупція, не означає, що ми маємо когось знищити, — для цього є правоохоронна система, яка має доводити вину або невинуватість керівників, які сьогодні працюють, й ухвалювати правові рішення».

Вночі ворог не пройде

14 ЛЮТОГО Сполучені Штати Америки передали Українській армії 2,5 тисячі приладів нічного бачення на загальну суму 5,8 мільйона доларів. Начальник Генштабу Віктор Муженко уточнив, що ця допомога дасть змогу забезпечити приладами нічного бачення 10 батальйонів ЗСУ. Посол США в Україні Марі Йованович повідомила, що з 2014 року її країна надала нам допомоги на оборону на загальну суму 850 мільйонів доларів. Йдеться про різне обладнання, засоби контрбатарейної боротьби, безпілотні літальні комплекси, броньовані й санітарні автомобілі. Нагадаємо: торік у грудні президент Сполучених Штатів Дональд Трамп підписав оборонний бюджет країни на 2018 рік, яким передбачено 350 мільйонів доларів на оборону України. А проект федерального бюджету США на 2019 рік містить пункт про виділення Україні 250 мільйонів.

Гинуть найкращі

ВПЕРШЕ в історії торік і позаторік втрати сил спецпризначення США перевищили втрати звичайних військ, найкращі солдати американської армії роз’їжджаються по всьому світу і гинуть за тисячі кілометрів од рідної домівки. Ситуація занепокоїла представників американського істеблішменту. Зокрема, сенатор і член комітету у справах збройних сил Ліндсі Грем заявив: «Ми не знаємо точно, де ми присутні у світі і що там робимо».

За даними Спільного командування спеціальних операцій (СКСО), американці постійно присутні в понад 80 країнах, а у 2016 році, скажімо, провели операції в 143 державах. Під Силами спеціальних операцій (ССО) розуміються всі найбоєздатніші американські військовослужбовці: знамениті «Морські котики», загін «Дельта», армійський спецназ та інші подібні підрозділи.

Чия армія найсильніша?

ТОП АРМІЙ світу традиційно займають три країни — США, Росія та Китай. Ці ж країни, за даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу (SIPRI), є глобальними лідерами й за видатками на оборону: США витрачає на це $611 млрд, Китай — $215 млрд, а Росія — $69 млрд.

За даними відомого рейтингу бойової міці держав «GlobaFirepower», торік Україна посіла у списку 30-те місце — поряд з арміями Швеції та Чехії. На останньому — 132-му місці — збройні сили Суринаму (країна Південної Америки з півмільйонним населенням).