П’ятниця, 2 березня 2018 року № 17 (19564)
http://silskivisti.kiev.ua/19564/print.php?n=38290

  • Дивосвіт навколо нас

Пробудження

Михайло МОРОЗ.

УЖЕ в самій назві місяця відчувається весняний подих. І це зрозуміло. Адже березень — провісник весни або, як ще кажуть, ранок року. У цей час у природи чотири кольори: коричневим відблиском приваблює листяний ліс, зеленими острівками видніються вдалині соснові і ялинкові гаї. А на пагорбах крізь білизну снігу чорніють проталини.

Береза білокора є не тільки коренем назви місяця «березень», а й перебуває навесні в полі зору і людей, і птахів, і навіть звірів. Увага до цього дерева пов’язана з його сокорухом. Таке враження, ніби в березах у цей час оживають потужні насоси, які женуть нестримний потік соку. Накопичені торік поживні речовини тепер рухаються у зворотному напрямку — від коренів до листя. Тиск, під яким переганяється сік, перевищує одну атмосферу.

Пробуджується у березні і гостролистий клен. По його деревинних жилах теж потече прозорий сік. Але якщо березовий містить один процент цукрів, то в кленовому — їх близько чотирьох. Серед птахів найбільший любитель березового і кленового соку — дятел.

Настає пожвавлення і в птахів. Багатьом із них, що прилітали до нас на зимівлю, час збиратися в дорогу. Наприклад, чечітки-червоногрудки перелітають зграями з дерева на дерево і безперестанку співають, їхнє чічікання — це своєрідний гімн зимі. Через тиждень-другий, взявши собі в супутники снігурів, вони полетять на північ, навздогін зимі.

А ось у вівсянки навпаки: її пісня — це величальна весні. Фенологи запримітили, що з’являється вона на початку березня, причому, як правило, у перший його день. Тобто, як і байбак, цей птах є не лише візитівкою весни, а й головним її синоптиком. Проте якщо байбак — орієнтир для звірів, то вівсянка — для птахів. Її жартівлива пісенька є своєрідним сигналом і для людей: «Покинь сани — візьми віз, викинь шубу — з печі злізь».

З’являється потомство і у зайця-русака. Зайчата народжуються на світ зрячі та самостійні. За місяць вони вже самі здобуватимуть собі їжу, рятуватимуться від холоду і ворогів. Трохи пізніше настає час народження дітей у білок. У теплому гнізді з’являється від 3 до 8 сліпих білченят. Через чотири тижні вони відкривають очі, а через шість — уже стрибають по деревах.

А лосі в цей час ласують корою. Взимку вона настільки затверділа, що була не по зубах, зате зараз пом’якшала, у ній чимало корисних вітамінів та речовин. На схилах ярів, що пригріваються сонцем, можна побачити маленькі земляні пагорбки — це кріт після зимового сну у пошуках їжі робить підземні переходи. Прокинувся від сплячки і борсук. Житло у нього добротне, тому часто навесні намагаються ним заволодіти лисиці, єнотовидні собаки, дикі коти.

Під час прогулянок у лісі можна помітити на кущах клоччя шерсті різного кольору. Це сліди линьки. Куниці, ласки, горностаї, білки та інші пухнасті звірі починають міняти зимовий одяг на літній. Полювання у цей час суворо заборонене.

...З кожним днем усе більше сонячного тепла одержує земля. Розбиваються, мов скло, бурульки. З холодних «осель» розбігаються в усі кінці дзвінкоголосі струмочки. Прозорішає повітря. З південного заходу на північний схід весна йде пересічно зі швидкістю 50 кілометрів за добу. Отже, готуйтеся заздалегідь, незабаром вона буде вашим гостем і другом.