Вівторок, 24 квітня 2018 року № 31 (19578)
http://silskivisti.kiev.ua/19578/print.php?n=38757

  • Медична практика

Коли атакує кашлюк

Ольга Чудінова,

епідеміолог.

Ця хвороба часто активізується саме з настанням теплого сезону. Не стала винятком і нинішня весна, вже реєструють випадки нездужання серед дітей, навіть немовлят. Кашлюк традиційно вважають здебільш дитячою хворобою. Збудник його — одна з небагатьох інфекцій, до якої немає вродженого імунітету.

— ЦЕ СПРАВДІ так. Понад половина всіх захворювань припадає на дітей до двох років. Від хвороби немає вродженого й обумовленого материнськими антитілами захисту, тому ризик занедужати є в кожного малюка. Це може статися навіть із вакцинованою дитиною чи дорослим, щоправда, у цьому разі хвороба має легший перебіг, не загрожує такими серйозними ускладненнями, як у нещеплених дітей.

Імовірність зараження при контакті з хворим дуже висока — до 90 відсотків, причому достатньо перебувати на відстані 1-2 метри від інфікованого.

Серед перших ознак цієї недуги є сухий кашель, нежить, підвищення температури до 37,5 -38ОС. Це так званий катаральний період, який триває 10-14 днів. Якщо, наприклад, при ГРВІ симптоми хвороби поступово вщухають, то при кашлюку напади спастичного кашлю надалі наростають, він атакує переважно ввечері та вночі, закінчуючись виділенням в’язкого мокротиння. У дитини синіє носогубний трикутник, можуть утворюватись крововиливи під шкіру повік, в кон’юнктиву ока, бувають носові кровотечі. Один із найнебезпечніших проявів кашлюка — глибокий вдих услід за кашлем (реприза), що може призвести до зупинки дихання.

Але остаточний діагноз визначають не за симптомами, а після взяття мазка з горла чи за аналізом крові. Аж тоді лікар може визначитися з методами лікування, зокрема антибіотикотерапією, адже збудник виробляє токсини, що вражають організм, провокують спастичний кашель. Призначають також протикашльові, заспокійливі препарати.

Серед поширених народних методів полегшення симптомів кашлюка — дихання вологим повітрям. Резон у тому, що насичене краплями вологи (тільки не гаряче й не надто холодне) повітря — гарний метод профілактики нападів. Своєрідною аерозольтерапією є й прогулянки вздовж річки, де повітря насичене краплями, а також у парку під деревами. При легкому перебігу недуги (коли вже немає температури та сильної слабкості) ці прогулянки вважаються частиною режиму лікування. А загалом у помешканні, де перебуває дитина, завжди має бути відчинена кватирка, а повітря — зволожене і чисте.

Побутує думка: хоч як лікуватимеш кашлюк, він не відступить, поки імунітет не впорається з ним сам, а хворий має «відкашляти» впродовж 100 днів. Чи справді це так? Період спастичного кашлю може тривати досить довго — до восьми місяців і більше, надто в нещеплених дітей. Нерідко напади кашлю повторюються до 50 разів на добу. Та найнебезпечнішим для життя є не термін, а можливі ускладнення: тривала зупинка дихання, порушення нервової системи, пневмонія тощо. Тож важливим є своєчасне комплексне лікування.