П’ятниця, 11 травня 2018 року № 35 (19582)
http://silskivisti.kiev.ua/19582/print.php?n=38866

  • Актуально

А жити за що?

Галина ВЕРНИГОРА.

Безробіття — болюча соціальна проблема. Кожний восьмий співвітчизник працездатного віку не може знайти собі в Україні роботу. А тим часом сотні тисяч працевлаштованих, які сумлінно трудяться, місяцями не бачать зарплат...

НА сьогодні 16 тисяч вітчизняних підприємств мають заборгованості із зарплати. Найбільше таких на сході та півдні країни. Заборгованість заробленого за вже виграними у судах справами проти працедавців — понад 350 мільйонів гривень. А у закладах Феміди ще очікують розгляду такі ж позови від ошуканих працівників ще на 2 мільярди 455 мільйонів 900 тисяч гривень. Такі дані оприлюднило Міністерство юстиції.

Напередодні Мін’юст опублікував перелік 13 підприємств із найвищою в країні зарплатною заборгованістю. Вісім із нього — державної форми власності. Так, найбільшим боржником у державі є Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, яке не виплатило своїм працівникам близько 73,7 мільйона гривень. На другому місці — розташоване у Миколаївській області державне підприємство «Суднобудівний завод ім. 61 комунара». Воно винне робітникам 30,3 млн грн…

І в інших регіонах, де підприємства-боржники не потрапили до списку рекордсменів із «зарплатної ганьби», ситуація не краща. Узяти хоча б Кіровоградщину, де 74 промислові об’єкти і компанії перебувають у процедурі банкрутства. Вони винні своїм працівникам понад 20 мільйонів гривень. І серед кіровоградських найбільших неплатників зарплат також два підприємства державної форми власності, сума заборгованості яких становить понад два мільйони гривень. Як з’ясувалося, процес погашення зарплатних боргів там затримується, бо на сьогодні офіційно відсутнє майно, кошти від реалізації якого можна спрямувати на виплату заборгованого. Мабуть, хтось-таки завчасу безкарно «подбав» про це, доводячи державні підприємства до краху. Чи не для того, щоб потім їх же придбати у держави за безцінь? На жаль, в Україні такі схеми «роздержавлення» підприємств давно освоєні.

Дуже невтішна вимальовується статистика на тлі оптимістичних урядових заяв про піднесення вітчизняної економіки, а відтак і добробуту населення. Останнім часом ситуація стала особливо напруженою, сказати б, навіть соціально вибуховою. Щоб якось її пригасити, у найпроблемніших регіонах України розпочали свою роботу мобільні групи Мін’юсту з ліквідації зарплатної заборгованості. Їхнім завданням є оперативна перевірка стану виконання судових рішень щодо оплати праці підприємствами.

Чи справді це покращить ситуацію з виконанням судових рішень, покаже час. Тим часом Міністерство юстиції анонсувало ще одну новацію — створення загальнодержавного урядового резервного фонду, який компенсуватиме заборгованості із зарплати збанкрутілих підприємств. Проте поки що все це — лише чергові урядові добрі наміри на словах. А людям доводиться місяцями виживати без зарплат.