Архів
П’ятниця,
13 липня 2018 року

№ 53 (19600)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Громадянство на продаж

МОЛДОВА запускає державну програму інвестиційного громадянства.

Докладніше...
Смоленська катастрофа

РОСІЯ відмовила Польщі в реконструкції літака.

Докладніше...
Свого таки добилися

МАКЕДОНІЯ отримала офіційне запрошення розпочати переговори про вступ до НАТО.

Докладніше...
Ідеологічний компроміс

ЧЕХІЯ. Уряд на чолі з прем’єр-міністром Андреєм Бабішем отримав вотум довіри парламенту.

Докладніше...
Висилають дипломатів

ГРЕЦІЯ. Уряд вирішив вислати двох російських дипломатів і заборонити в’їзд іще двом.

Докладніше...
Історичний крок

ЕФІОПІЯ та ЕРИТРЕЯ підписали декларацію про мир і дружбу.

Докладніше...
Став довічним керманичем

КАЗАХСТАН. Нурсултан Назарбаєв уже може довіку перебувати на чолі Ради безпеки країни.

Докладніше...
Удар на удар

СИРІЯ. ВПС Ізраїлю нанесли кілька масованих авіаударів по провінції Кунейтра.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Отакої!

Пережиток або усталена традиція

Олена КОЩЕНКО.

— Здоров були, Михайловичу, як поживаєте?

— Дякую, Григорівно, топчу потроху ряст.

Серед селян побутує така неофіційна форма звертання — лише по батькові. Звичною вона є там, де один одного добре знає. Так само беззаперечною нормою вважається представнику молодшого покоління звертатися до старшого, згадуючи його батька: «Петре Васильовичу» чи «Маріє Степанівно» тощо.

ВТІМ, деякі культурні і громадські діячі ініціювали в суспільстві рух за скасування написання в паспорті імені по батькові та взагалі вилучення з норм спілкування цієї форми звертання. До Верховної Ради навіть був поданий відповідний законопроект, у пояснювальній записці до якого йдеться, що це, мовляв, пережиток минулого, рудимент «родом» із СРСР. Таким чином, окрім набутої зручності в спілкуванні, наша держава нібито стане ближче до Європи.

Підтримує цю ініціативу і дехто з літературознавців, які стверджують, що в давнину в українців не було по батькові. Про це говорили, зокрема, й письменники Микола Куліш, Юрій Яновський, Микола Хвильовий. Виявляється, «Миколайовичами» та «Іванівнами» ми стали за часів Катерини II, яка видала указ про додавання до першого імені по батькові з суфіксами «ович», «івна».

Але ця форма звертання в українців на побутовому рівні дуже довго не приживалася. У наших пращурів була традиція називати людину залежно від того, яку функцію, роль виконує вона в громаді, суспільстві — куме Іване, свате Василю, коваль Грицько тощо, додавати до імені назву місцевості — Павло Іваненко з такого-то кутка. А ще колись на теренах нинішньої України поширеною була така форма звертання, як пан чи пані. І вона, зауважують літературознавці та історики, не була запозичена у поляків, а мала українське походження.

Однак аж ніяк не всім ідеї реформаторів до снаги. Коли розпитала сусідів, що вони думають з цього приводу, думки розділилися. Як-от: «Навіщо на догоду якомусь там Євросоюзу скасовувати по батькові? Це наша давня слов’янська традиція, вона живе у нашій ментальності. Впродовж віків ми звикли ідентифікувати один одного саме по батькові». Або ж: «Хоч я вже давно пенсійного віку, але, якщо чесно, мені приємно, коли хтось, буває, до мене звертається просто на ім’я і на ви. Уже минули ті часи, коли називали всіх по батькові. А на ім’я — це також із повагою, так що я не проти».

Але більшість усе ж не готова зректися по батькові. Ну як ви собі уявляєте у школі звертання учня до вчительки математики: «Маріє, за що ви мені поставили одиницю за контрольну?»? Ну хіба що до суворої вчительки Марії шанобливо доточити «пані»…

До речі, широке розповсюдження по батькові має в арабських країнах, Ісландії, Монголії, Болгарії, серед східнослов’янських народів. Країни Західної Європи по батькові не використовують. В Україні ж доти, поки по батькові не буде скасовано на державному рівні, вписувати його у паспорт, хочеш не хочеш, будуть обов’язково.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Очікуйте здорожчання газу
Читати
Визнали агресію
Читати
Слідство триває
Читати
У відповідь на беззаконня
Читати
Електрики достатньо
Читати
Губить людей не вода...
Читати
Свинина підскочить у ціні
Читати
«Сидіти» разом
Читати
Стережіться комарів
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове