П’ятниця, 13 липня 2018 року № 53 (19600)
http://silskivisti.kiev.ua/19600/print.php?n=39486

Якщо у корови болять суглоби

ЯКЩО суглоби у корови стали набрякати, змінили форму, спричиняють біль при дотику, тварина частіше займає лежаче положення, йдучи, припадає на одну ногу, в неї різко підскакує температура, то вона страждає на одне із нижчезазначених захворювань.

Кульгавість

Причинами виникнення кульгавості можуть стати недотримання санітарних норм у хліві, неналежний раціон годівлі, інфекційні та неінфекційні захворювання.

Хороші результати дає застосування спеціальних ванн для копит і нанесення антибіотику у формі спрею.

Для профілактики необхідно вчасно обрізати копита, частіше міняти підстилку.

Полунична хвороба попри свою красиву назву досить неприємна і небезпечна для здоров’я корівки. Її неважко розпізнати — характерні зміни шкірного покриву локалізуються в ділянці щілини або діадеми копита. Шкіра набуває червонуватого відтінку, а також вкривається бугорцями. Якщо оточити корову турботою і увагою, то хвороба поступово мине сама. Для профілактики слід підтримувати в чистоті копита тварини.

Ще однією ознакою патології суглоба у корів фахівці називають зміну його форми, болючість, припухлість, погіршення стану здоров’я тварини внаслідок удару. Відтак ушкоджуються м’язи, зв’язки, сухожилля, кровоносні судини. У перші кілька днів рекомендується холод, а для знеболення вводять новокаїн. Пізніше можна застосувати зігрівальні компреси та різноманітні обгортання. Добре зарекомендували себе спеціальна лампа солюкс і введення реопірину, а також масаж. За наявності крововиливу лікування проводять антибіотиками (стрептоміцин, канаміцин та інші). Надалі для профілактики травм слід стежити за чистотою стійла і місцем випасу череди.

Неабиякого болю тварині завдає хвороба ратиць — флегмона вінчика. Це гнійне запалення підшкірного шару в ділянці кайми і вінчика копит. Розвивається внаслідок саден і ударів. Симптомами захворювання є погані самопочуття і апетит корови, підвищення температури тіла і зниження надоїв молока, а також припухлість, яка локалізується в міжкопитній щілині.

На початку лікування хвору тварину припиняють випасати і поміщають на достатньо м’яку підстилку. Ветеринари призначають специфічні новокаїнові блокади в поєднанні з антибіотиками. Також новокаїн з антибіотиком можна ввести в сітківку над міжкопитною щілиною.

Чудовий ефект дають і пов’язки з камфорним спиртом або спиртово-іхтіолові. Якщо з’явилися вогнища абсцедування, то їх слід якомога швидше розкрити. Після цього проводять промивання дезінфікувальними засобами і накладають на поверхню рани мазь Вишневського, Конькова, порошок, що містить антибіотики або сульфаніламіди. Для швидкого одужання і профілактики тварині можна давати призначені ветеринаром вітамінні комплекси.

Небезпечним для корів є асептичне запалення. Причинами виникнення цієї хвороби копит можуть стати вивихи, забиття, розтягнення та інші ушкодження. Також асептичний артрит інколи розвивається у корів, які вже страждають на ревматизм або рахіт. Ознаки початку хвороби — ходьба тварини з напівзігнутою кінцівкою, невелика кульгавість, підвищення температури тіла, припухлість і хворобливі відчуття в місці ураження суглоба. Через скупчення рідини в порожнині суглоба корова швидко стомлюється.

Якщо хвороба протікає гостро, то лікування її дає шанс на повне одужання корівки. За хронічної форми прогноз не настільки сприятливий. У перші дні лікування застосовують холод і здавлюючу пов’язку на суглоб. Надалі слід робити зігрівальні компреси, обгортання, натирання камфорною або іхтіоловою мазями, масаж. Добре зарекомендував себе в лікуванні цього захворювання гідрокортизон. Його вводять внутрішньовенно разом із новокаїном та іншими призначеними ветеринаром ліками. Застосовують і протеолітичні та антигістамінні препарати.

Ламініт

Причинами появи ламініту вважається неправильна годівля та порушення умов нормального утримання корів. Найчастіше ламініт підстерігає тварину після важкого отелення. Також це захворювання може розвинутися внаслідок зміни раціону, якщо шлунок корівки не в змозі швидко звикнути до нового корму. Ознаки ламініту: тварина насилу пересувається і припадає на одну ногу, у важких випадках роговий шар копита відшаровується. Ратиці в корів, хворих на ламініт, починають рости вгору.

Для лікування на уражені кінцівки накладають холодну глину, тварині забезпечують спокій і не дають пити багато води, раціон корови повинен містити доброякісне сіно. Також застосовують антигістамінні препарати — димедрол і йому подібні. Внутрішньовенно призначають уколи з новокаїном та хлористим кальцієм.

Профілактичні заходи включають у себе своєчасне обрізання копит і підтримання їх у чистоті, введення в раціон корівки концентрованих кормів після отелу не відразу, а поступово, а також достатній вигул корови на свіжому повітрі.

Ерозія

Через виникнення ерозії ратиці — частинки одного цілого — перестають розвиватися рівномірно. Розпізнати ерозію легко — зовнішня частина копита більша, ніж внутрішня, тварина важко розподіляє вагу тіла, ушкоджуються м’які тканини, виникає нагноєння. Основним способом боротьби з ерозією, відомим на сьогодні ветеринарії, є прикріплення до ушкодженого копита спеціальної набійки, з допомогою якої досягається правильне положення тіла тварини при ходьбі й навантаженні на копита. Така набійка сприяє зняттю напруженості зі здорової кінцівки.