Вівторок, 24 липня 2018 року № 56 (19603)
http://silskivisti.kiev.ua/19603/print.php?n=39590

Вихована апостольським ученням

Антоніна КІЗЛОВА.

24 липня (11 липня за ст. ст.) — день святої рівноапостольної Ольги (близько 910—969 рр.).

Про походження Ольги склалося кілька переказів, кожен із яких нині важко перевірити. Восени 944 року її чоловіка — великого князя київського Ігоря — вбили непокірні древляни. Єдиний син Святослав був іще малий, тож володарювати на Русі довелося самій вдові. Мудра княгиня давала державі раду близько 20 літ, бо спадкоємцеві судилося частіше бувати у військових походах, ніж у Києві.

946 чи 957 року (або ж і двічі) Ольга їздила до Константинополя, де її з почестями вітав імператор Костянтин Багрянородний. Під час котроїсь із зустрічей (історики частіше схиляються до другої дати) він став її хрещеним батьком. Патріарх Феофілакт, звершуючи таїнство, нарік новонавернену гостю на честь св. рівноап. Єлени, яка віднайшла Животворний Хрест Господній.

Святитель Димитрій Ростовський (Туптало) в житії святої витлумачив велич її апостольського подвигу так: на відміну від учнів Христових, котрим істину передав сам Господь, вона обрала віру власним розумом.

Після повернення додому княгиня намагалася схилити до християнства сина. Проте він настільки переймався думкою воїнів-побратимів, що не наважився зректися ідолів. Зате бабусине виховання після багатьох випробувань у дорослому житті згадав один з онуків. Великий князь Володимир Святославович 988 року охрестив усю Русь (теж долучений до лику святих як рівноапостольний).

Сама Ольга до загальної зміни віри не закликала. Втім, благочестива володарка-християнка стала прикладом для багатьох підданих. Про це свідчать, наприклад, церкви, які постали на Русі в 960-х роках (Миколаївська й Софії Премудрості Божої в Києві, Благовіщенська — у Вітебську, Троїцька — у Пскові).

Володимир Хреститель переніс нетлінні мощі бабусі до новозведеної Десятинної церкви в Києві. За його правління Ользі встановили день пам’яті 24 (11) липня. 1547 року канонізацію угодниці, на честь якої вже існувало кілька богослужбових текстів, підтвердили офіційно.

Святу рівноапостольну Ольгу часто просять про молитовну підтримку невтішні вдови, матері, які хочуть уберегти дітей від біди, всі, хто хоче зміцнитись у християнській вірі.