Архів
П’ятниця,
17 серпня 2018 року

№ 63 (19610)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Обнадійлива статистика

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. Безробіття тут упало до рекордного 43-річного мінімуму.

Докладніше...
Історична угода

КАЗАХСТАН. Експерти назвали історичною угоду, досягнуту в Актау на саміті країн «каспійської п’ятірки».

Докладніше...
Ллється кров

АФГАНІСТАН. В університеті Кабула підірвався смертник.

Докладніше...
Протести не вщухають

РУМУНІЯ. У Бухаресті восьму добу тривають антиурядові протести.

Докладніше...
Гуманітарна криза

ВЕНЕСУЕЛА. Понад три чверті жителів Каракаса втратили доступ до централізованих джерел постачання питної води.

Докладніше...
Озброєний — значить захищений

ПОЛЬЩА стала на крок ближча до розгортання постійного контингенту США.

Докладніше...
Міст утомився і розвалився

ІТАЛІЯ. Після обвалу мосту в Генуї в області Лігурія оголосили надзвичайний стан на рік.

Докладніше...
Парканізація Європи

ДАНІЯ оголосила про побудову паркану вздовж кордону з Німеччиною.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Сім чудес України

Острів Хортиця

Ольга КОСТЕНКО.

Наша газета вже писала про сім чудес України («СВ» №57 від 27 липня ц.р.). Нагадаємо, що список найцікавіших історико-культурних пам’яток архітектури був укладений згідно з результатами Всеукраїнського інтернет-голосування, а також опитування 100 експертів із різних галузей.

Продовжуємо докладно розповідати про визначні пам’ятки нашої країни. Сьогодні мова про острів Хортиця.

ОСНОВУ найбільшого острова на Дніпрі (довжина 12 км, ширина в середньому 2,5 км, загальна площа 2360 га) становлять граніти і гнейси, яким близько двох мільярдів років. Природна унікальність Хортиці в тому, що тут у мініатюрі представлені зразки всіх ландшафтних зон України.

Важливою та значущою є історична спадщина цього краю. Саме тут, за однією з версій, навесні 972 року загинув київський князь Святослав Ігорович — одна з найяскравіших постатей стародавньої історії України. Вважається, що з Хортиці вирушали у козацькі походи проти поляків оспівані українським народом Северин Наливайко, Криштоф Косинський, Іван Сулима. Бував тут і гетьман Петро Сагайдачний зі своїм військом. На Хортиці Богдан Хмельницький отримав підтримку реєстрових козаків за часів Визвольної війни 1648-1654 рр.

Археологічні розкопки заповідника доводять правильність твердження, що один із прототипів Запорозької Січі, її предтеча, існував на Хортиці біля плавнів. Тут виявлено військове поселення Х-ХІV ст., а окремі знахідки (зброя, кераміка) свідчать, що коріння цього унікального об’єкта сягає на кілька століть глибше. У п’яти досліджених «напівземлянках» (археологи називають їх «куренями») мешкали оборонці не лише Хортиці, а й військові частини південних рубежів тогочасної української держави. Нині на цьому місці історико-культурний комплекс «Запорозька Січ».

Комплекс «Скіфський стан» нараховує 11 «живих» курганів — реконструйованих та стилізованих. Кургани (найдавніший із них споруджено представниками культур доби бронзи у ІІІ тисячолітті до н.е., а наймолодший — скіфами у ІІІ ст. до н.е.) розташовувалися кількома групами на узбіччі так званого Скіфського шляху, що колись проходив уздовж Хортиці її серединною, підвищеною, частиною. Сьогодні на курганах установлено стародавні скульптури, кам’яні стовпи та хрести, знайдені поблизу.

У Музеї історії запорозького козацтва, відкритому на території заповідника 1983 року, зібрано понад 30 тисяч експонатів, які охоплюють історичний період від палеоліту до ХІХ ст. н. е. Експозицію доповнюють чотири діорами. Переважна більшість експонатів знайдена на Хортиці. Це — кам’яні знаряддя праці, кераміка, зброя, якорі, фрагменти старовинних човнів, стовбур дуба, зрубаного кілька тисячоліть тому, який стільки ж пролежав на дні Дніпра.

Влітку 1843 року 29-літній Тарас Шевченко, подорожуючи Україною, побував і на Хортиці. Краєзнавці визначили маршрут поета на острові. Його позначено сімома гранітними брилами, на яких висічено рядки з творів Великого Кобзаря, де згадується Хортиця і «Великий луг запорозький». Так виник меморіально-туристичний маршрут «Тарасова стежка», який припав до вподоби запоріжцям та гостям легендарного острова.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Пенсії — за графіком
Читати
Поки що не обвалилися
Читати
Суддів поменшало
Читати
Кажуть, що навіть покарали
Читати
Найбільша криза
Читати
На чужину
Читати
Ще не скоро буде суд
Читати
Держбезпека під загрозою
Читати
Сміття через край
Читати
Пильнуйте: небезпечна хвороба
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове