П’ятниця, 17 серпня 2018 року № 63 (19610)
http://silskivisti.kiev.ua/19610/print.php?n=39823

  • З літопису наших днів

Зброї тієї, зброї

Олена БЕГМА.

В оперативних зведеннях правоохоронців чи не щодня — повідомлення про інциденти на побутовому ґрунті або пограбування із застосуванням вогнепальної зброї…

У СЕЛІ Степове Миколаївського району на Миколаївщині груповий конфлікт юнаків на танцях закінчився стріляниною і тяжким пораненням чоловіка — 43-річного батька одного з цих молодих людей. Серед ночі його викликав на підмогу син, повідомивши телефоном: «Нас тут убивають!». Батько схопивсь і побіг селом до клубу. За словами очевидців, коли він дістався місця події, конфлікт уже почав пригасати. Проте чоловіка брутально вилаяв 18-річний юнак — той самий, який побив його сина. Обурений батько дав йому ляпаса. На що юнак вихопив із кишені пістолет і впритул розстріляв чоловіка. Кулі прошили йому руку і груди, пробили легені… Поранений зараз у Миколаївській центральній райлікарні. Лікарі кажуть: «У сорочці народився», — адже одна з куль застрягла буквально поблизу серця…

На щастя, учасники бурхливої сімейної сварки в одному із сіл Чортківського району Тернопільщини — 50-річний батько з сином — не встигли застосувати один проти одного вогнепальну зброю. Завадили поліцейські, які вчасно прибули й конфіскували заряджені рушниці…

У домогосподарстві мешканки одного з сіл Оратівського району на Вінниччині поліцейські вилучили арсенал зброї та боєприпасів: гранати, РПГ, пістолети, набої, вибухівка. Серед вилученого, зокрема, — ручні гранатомети та протитанкові гранатомети…

Українці стали стріляти одне в одного у п’ять разів частіше, ніж іще п’ять років тому. І це ще «середнє арифметичне» кримінальної хроніки із застосуванням «стволів», тоді як у Київській області та столиці кількість таких злочинів збільшилась удесятеро. Причому це нелегальна зброя.

Останніми роками незаконний ринок зброї набув нечуваних масштабів. Основними її постачальниками є громадяни, що мають стосунок до зони АТО. За оцінками експертів, сумарна кількість таємних «стволів» у населення сьогодні може становити близько 5 мільйонів одиниць. Додаймо до цього ще майже один мільйон тих, хто, за даними Національної поліції, є власником офіційно зареєстрованої зброї. Отже, чи не кожний шостий у країні озброєний. І хоч нам іще далеко до США, де на 100 чоловік населення припадає 120,5 ствола вогнепальної зброї, але, вочевидь, до цього йдеться. Адже держава не вживає належних заходів протидії вже масовому явищу.

Чому люди купують пістолети і рушниці? Причини можуть бути різні. Хтось любить і колекціонує зброю. Є мисливці. У середовищі молоді це вважається ознакою «крутості». Та все ж головна мотивація — необхідність мати інструмент самозахисту. Такі нині часи. Але психологи стверджують: це придбання неодмінно накладає відбиток на поведінку людини. «Люди, які купують зброю, психологічно готові до її застосування, навіть у випадках, коли це зовсім невиправдано й емоції зашкалюють», — стверджує кандидат психологічних наук Олександр Воронецький. Його слова підкріплюють оперативні зведення МВС.