П’ятниця, 17 серпня 2018 року № 63 (19610)
http://silskivisti.kiev.ua/19610/print.php?n=39826

  • Зелена аптека «Сільських вістей»

Підмаренник справжній

Олександр КУРДЮК,

кандидат біологічних наук.

ОСНОВНОЮ частиною рослини, що використовується з лікувальною метою, є трава і квіти, а також тонке і розгалужене кореневище. За своїм складом сировина багата на флавоноїди, кумарини, сапоніни, у ній містяться аскорбінова та інші кислоти, каротин, дубильні речовини, ефірні олії, мікроелементи.

Артрит. Наполовину заповнити банку травою підмаренника, залити по вінця міцним алкоголем і настояти в затемненому прохолодному місці два тижні. Процідити і використовувати для розтирання болючих ділянок.

Затримка сечовипускання. Дві чайні ложки сухої трави залити 250 мл окропу і проварити 2-3 хвилини. Охолодити, процідити і приймати двічі-тричі на день по склянці. Досить дієвим є при переохолодженні та запаленні нирок.

Епілепсія. 15 грамів квітів підмаренника залити склянкою крутого окропу і витримати три-чотири години. Процідити і вживати двічі на день.

Болісні місячні. Подрібнити дві столові ложки трави, залити 500 мл окропу, настояти годину, процідити і пити по 100 мл тричі на день.

Набряки різного походження. Дві чайні ложки подрібненої трави залити двома склянками окропу, настояти чотири години, процідити і приймати по 100 мл тричі на день.

Нервове збудження. На літр окропу додати 10 грамів трави (приблизно одна столова ложка), настояти 10-15 хвилин, процідити. Вживати по склянці тричі на день.

Нирки. Дві столові ложки подрібненої трави чи коренів залити склянкою окропу, настояти до повного охолодження, процідити і приймати по столовій ложці три-чотири рази на день.

Посилення потенції. Подрібнити корінь у кавомолці, одну столову ложку залити в термосі окропом і настояти не менш як 40 хвилин. Уживати двічі на день по чверті склянки.

Пронос. Суху траву перетерти до пилоподібного стану й прий­мати по два грами тричі на день.

Хронічні виразки. Траву розтерти на кашку і накласти безпосередньо у вигляді компресу на вражені місця. Подібним чином застосовують траву і для лікування наривів, екзем, абсцесів, фурункулів. Або готують мазь на основі соку та вазеліну чи масла із пропорції 1:5, якою змащують проблемні ділянки шкіри. Або заливають чотири столові ложки трави двома склянками окропу, настоюють не менше години, проціджують і використовують для обмивань і примочок.

Цистит. Суху траву розтирають до порошкоподібного стану і вживають по чайній ложці тричі на день, запиваючи перевареною водою.

Шлункові болі. Столову ложку трави залити двома склянками окропу, настояти чотири години і процідити. Пити тричі на день по 100 мл за 30 хвилин до їди.

Фіброміома. Змішати по три частини трави звіробою та листя малини, додати по дві частини трави підмаренника, листя кропиви пекучої, верби білої та брусниці. Одну столову ложку такого збору залити склянкою окропу і проварити на слабкому вогні 7-10 хвилин, настояти до повного охолодження, процідити і вживати по 100 мл за 20-30 хвилин до їди.

Застереження. Перед застосуванням бажано проконсультуватися з лікарем і обережно приймати хворим на енурез. Не рекомендується прийом вагітним та тим, хто годує груддю, малим дітям, хворим на цукровий діабет і гіпертонікам.