Справи пенсійні На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.
«За яких умов пенсія збільшується за проживання в гірській місцевості?» Валентин ЗАНУДА. с. Голови Верховинського району Івано-Франківської області.
СТАТТЕЮ 6-ю Закону України «Про статус гірських і населених пунктів в Україні» передбачено, що розмір державних пенсій, стипендій усіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які отримали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків. Отже, статус такої особи надають громадянам, що постійно проживають, працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів на території населеного пункту, якому надано статус гірського, про що виконавчий орган відповідної місцевої ради видає посвідчення встановленого зразка. Для підвищення пенсій такі особи мають подати до територіального управління Пенсійного фонду копію відповідного посвідчення встановленого зразка або інший документ, що підтверджує проживання, роботу (навчання) особи на території такого населеного пункту. Це передбачено пунктом 2.14 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
«Чому цього місяця моя пенсія зменшилася? Чи може це залежати від мого працевлаштування?» Володимир КРЕЙДЕНКО. с. Кицівка Печенізького району Харківської області.
ЯКЩО пенсіонер працює, це впливає на його право на доплати, надбавки, підвищення, а також перерахунки пенсії в разі зміни прожиткового мінімуму. Тому пенсія пенсіонера, що працює або здійснює підприємницьку діяльність, буде інша. Зокрема, у разі працевлаштування пенсіонера перерахунок з урахуванням нового прожиткового мінімуму для обчислення мінімального розміру або доплати законодовством не передбачено. Такий перерахунок здійснюється автоматично за даними пенсійної справи, у якій інформація щодо працевлаштування з’являється, якщо особа повідомляє про це. Може утворитися переплата пенсійних коштів. Надбавку пенсіонерам, що не працюють і мають на своєму утриманні дітей до 18 років, у разі працевлаштування також не виплачують. Буває й так, що після працевлаштування пенсіонера виплата пенсії йому взагалі має припинитися. Приміром, так відбувалося в разі працевлаштування до досягнення пенсійного віку жінок, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55-річного віку зі зменшенням її розміру. Припиняється також виплата одержувачу пенсії за вислугу років, якщо він іде працювати за тією спеціальністю, що дає право на призначення пенсії за вислугу років. Під час призначення (перерахунку) пенсії пенсіонеру під особистий підпис повідомляють про його обов’язок у разі працевлаштування подати дані про це до органів Пенсійного фонду. Таке саме попередження міститься в пенсійному посвідченні. Якщо пенсіонер не повідомить про такі зміни, Фонду стане про них відомо, оскільки систематично здійснюється звіряння даних із державними реєстрами загальнообов’язкового державного соціального страхування, юридичних і фізичних осіб — підприємців і виявляється факт працевлаштування. Однак на дату звіряння вже обчислюється сума надміру виплачених пенсійних коштів. Отже, якщо після працевлаштування пенсіонер не повідомив про це управління Пенсійного фонду і внаслідок цього утворилася переплата пенсійних сум, управління Пенсійного фонду на підставі статті 50-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» має право ухвалити рішення про утримання з пенсії сум переплати в межах 20% пенсії (щомісяця). Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних (а в цьому разі неповідомлення про працевлаштування вважається зловживанням), пенсіонер може повернути добровільно. Для попередження переплат пенсій у зв’язку з працевлаштуванням треба обов’язково своєчасно повідомляти про це управління Пенсійного фонду за місцем проживання.
|