П’ятниця, 17 серпня 2018 року № 63 (19610)
http://silskivisti.kiev.ua/19610/print.php?n=39837

На варті врожаю помідорів

ПРОЙШЛИ дощі, до того ж суттєво знизилися нічні температури, і з’явилася тривога, що помідорна грядка уразиться фітофторою.

Щорічно скарбничка корисних порад поповнюється все новими методами боротьби з хворобою. Ці досить нехитрі, дешеві й водночас ефективні методи профілактики і лікування допоможуть перемогти фітофтороз і зібрати гарний урожай томатів.

Часникові обприскування

Спори гриба гинуть від часнику. Обприскування треба проводити раз у 12-15 днів.

На 10 л води беруть 1-1,5 склянки подрібнених зубків і зелені. Часник у воді настояти добу. Процідити і додати 1,5-2 г марганцівки.

Сольові

Така обробка створює на листі захисну плівку, яка буде перешкоджати потраплянню інфекції. Але! Потрібно пам’ятати, що це профілактичний захід, а не лікування, тому спочатку уважно огляньте кущі й видаліть уже ушкоджене листя.

На 10 л води — 1 склянка кухонної харчової солі.

Кефірні

Також профілактичний засіб. Бажано робити щотижня.

На 10 л води — 1 л кисляку, який протягом двох діб повинен перебродити. Ретельно розмішати.

Молочно-йодисті

Йод добре впливає на листя і пришвидшує достигання плодів.

На 10 л води — 1 л нежирного молока і 20 крапель йоду.

Обприскування попелом

Проводять тричі за сезон.

На 10 л води беруть піввідра попелу. Настоюють три дні, періодично перемішуючи. Дають відстоятися. Доливають води до обсягу 30 л, додають 30-35 г господарського мила. Проціджують і обприскують насадження.

Обприскування настоєм гриба-трутовика

Обробляти рекомендується раз на 10 днів вранці в тиху, безвітряну погоду. За перших ознак захворювання слід відразу провести додаткову обробку.

На 1 л води — 100 г гриба. Підсушений гриб пропускають через м’ясорубку або подрібнюють ножем. Заливають крутим окропом (заварюють), після охолодження настій проціджують.

«Мідні» проколювання

Мікродози міді зміцнюють рослини.

Цей метод запатентований німецькими вченими: обмотування коренів розсади перед висадженням у ґрунт мідним дротом. А наші городники застосовують мідний дріт по-іншому: проколюють стебло рослини. Мікродози міді стабілізують хлорофіл, стимулюють дихання рослин і підсилюють окислювальні процеси. Це зміцнює рослину і робить її стійкішою до інфекції. Таку процедуру роблять тільки тоді, коли стебло зміцніє.

Тонкий мідний дріт прожарити (можна зачистити наждачним папером), нарізати на шматочки завдовжки 3-4 см. На висоті 10 см від ґрунту зробити прокол стебла, вставити шматочок дроту і загнути кінці вниз.