Архів
Середа,
29 серпня 2018 року

№ 66 (19613)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Соняшник
  • За рубежем
Геополітичне протистояння

СИРІЯ. До берегів країни прибуває дедалі більше бойових російських кораблів.

Докладніше...
Стає дедалі гарячіше

У МОЛДОВІ наростають акції протесту.

Докладніше...
Взялись за держслужбовців

ФРАНЦІЯ. Уряд погіршив прогноз економічного зростання і вдався до непопулярних заходів для зниження дефіциту бюджету.

Докладніше...
Дипломатичне перезавантаження

САЛЬВАДОР розірвав дипломатичні відносини з Тайванем на користь Китаю.

Докладніше...
Країна-банкрут

У ВЕНЕСУЕЛІ настала гуманітарна криза.

Докладніше...
Чума африканська, але з Китаю

БІЛОРУСЬ обмежила ввезення китайської свинини через АЧС.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Довкілля

Нова напасть

Підготувала
Олеся КОСТЕНКО.

Люди старшого покоління ще пам’ятають часи, коли у селах і не знали, що воно таке — колорадський жук. Вирощувати картоплю було справою не такою клопітною: посадив, прополов, підгорнув, зібрав. Ніякого тобі кроплення. А ще моя мама згадувала, як наприкінці тридцятих років минулого століття у сільмаг завезли сірники у коробках, на яких був намальований невідомий смугатий жук і напис: «Знищуй шкідника». Вони, діти, все думали: «Де б того жука побачити?»

МИНУЛО зовсім небагато часу, і слова «картопля» та «колодський жук» стали нерозривними. Заокеанський непроханий гість став лихом для наших городів. Але поступово селяни навчилися із ним воювати.

Аж ось тривожна новина. Україну атакує новий шкідник. І такий, що «слава» звичного колорада на його тлі просто тьмяніє.

Мова про іспанських слимаків (Arion lusitanicus), які років десять тому потрапили на Львівщину з південно-східної Польщі. Дуже швидко розмножуючись, ці молюски захоплюють усе нові й нові території. Звідки ж вони взялися?

Найімовірнішими місцями походження вчені називають Португалію, північ Іспанії або Франції. Цей вид слимаків уже поширений практично по всій Європі, а у 1998 році був помічений і у США. А все завдяки торгівлі між країнами сільськогосподарською продукцією, зокрема салатом і капустою. У такий спосіб ці повільні маленькі створіння змогли подолати сотні й тисячі кілометрів од свого звичного місця проживання.

Середні розміри слимака іспанського — 80-120 мм, але трапляються й гіганти: 150-200 мм. Забарвлення сильно варіюється від темно-коричневого чи бурого до яскраво-оранжевого. Вони ведуть переважно нічний спосіб життя, а вдень ховаються під грудками землі, між листям капусти тощо. Про те, що вони поруч, свідчить білувата рідина, яку молюски залишають на поверхні. Восени самичка в землі на глибині до 10 см може відкласти близько 500 яєць.

Головна небезпека іспанських слимаків полягає у тому, що вони їдять практично все! Деякі науковці навіть розглядають їх як потенційних знищувачів органічних відходів. У Польщі зафіксували випадки, коли ці створіння нападали на гнізда птахів і з’їдали або калічили пташенят.

Британські вчені застерегли громадськість своєї країни, що слимаки, які потрапили до них з Іспанії, становлять загрозу для всієї екосистеми. Вони вже спустошують поля. При цьому природних ворогів у них практично немає.

Зміна клімату в Україні робить життя іспанських слимаків у нас дуже комфортним, тож кількість їх зростає з року в рік. У Національній мережі інформації з біорізноманіття (UkrBIN) б’ють на сполох. «Ситуація в західних областях України є критичною, вирішити її миттєво не можна. Ми активно працюємо над розробкою методу боротьби з іспанським слимаком, але ми не чарівники, не представники Держспоживслужби України або місцевих органів самоврядування. На жаль, науковці у сучасних реаліях України не мають безпосереднього впливу на прийняття управлінських рішень», — з гіркотою констатує дослідниця Марина Голінець.

Наймасовішого поширення слимаки набули на Галичині, Буковині, Закарпатті. Мешканці цих регіонів намагаються з ними боротися, застосовуючи хімічні препарати. Але, кажуть, це не надто допомагає. Слимаки не гинуть навіть після поїдання отруйних гранул. Причому вони живуть не лише на сільських городах, а й у містах поруч житлових будинків та у парках, де поїдають квіти, кущі. Є повідомлення, що їх бачили і в столичній області. З інших регіонів такої інформації поки що не надходило.

Поширення шкідника можна було б зупинити, якби у державі переймалися цією проблемою, фінансуючи розвиток біоекології. Тоді можна було б заздалегідь вивчити особливості екології іспанських слимаків та досвід сусідніх країн у боротьбі з ними. Це дало б змогу спрогнозувати їхню появу, організувати відповідну інформаційну кампанію, обрати запобіжні заходи. А поки що Національна мережа інформації з біорізноманіття закликає українців по можливості фіксувати й фотографувати місця виявлення слимаків та надсилати дані на електронну адресу: ukrbin.info@gmail.com.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Відійшов у вічність друг України
Читати
Нема ресурсів на реформу
Читати
Легпром оживає
Читати
Субсидії не заберуть
Читати
Пристрасті довкола мораторію
Читати
Найкраще навчають на заході
Читати
Готуються судитися
Читати
Захисниці на марші
Читати
Викорінили все
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове