Середа, 29 серпня 2018 року № 66 (19613)
http://silskivisti.kiev.ua/19613/print.php?n=39917

  • Гаряча тема

Закриють школу — загине село

Наталія ФЕДОСЕНКО.

Чернігівська область.

Так вважають мешканці Пекарева Сосницького району, що на Чернігівщині. Днями там зібралася громада не лише цього села, а й трьох сусідніх: Синютина, Кнутів і Костирева. Людям доводиться боротися за єдину на Задесенні школу, яку чиновники вирішили закрити.

У ПЕКАРІВСЬКІЙ школі навчаються 25 учнів. Вона розміщується на другому поверсі будівлі контори колишнього колгоспу. На першому працює сільська рада. Будівля цегляна, добротна, зведена порівняно недавно — у 80-х роках минулого століття. Однак тепер її хочуть повністю опечатати і «відрізати» від електропостачання. Натомість для сільради нібито шукатимуть нове приміщення, а учнів планують возити до найближчої школи, що аж у сусідньому Коропському районі — за 24 кілометри від Пекарева.

— Закриття школи стало тією краплею, що переповнила чашу нашого терпіння, — говорить вчителька російської мови і зарубіжної літератури Олена Лисанська. — Для молоді у селах немає роботи, автобуси вже не ходять, магазини і ФАП закрили, пошти теж скоро не буде… А тепер і школа під загрозою. Хто ж залишиться жити в такому селі?

Ще торік у листопаді до школи з неочікуваною перевіркою завітали пожежники (Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області). Перевіркою у школі були виявлені порушення, що «створюють загрозу життю та здоров’ю людей». На підставі цього Сосницький районний сектор УДСНС подає до Чернігівського окружного адміністративного суду позов на школу. У травні, якраз після Останнього дзвоника в школі, суд постановив «зупинити експлуатацію будівлі Пекарівської ЗОШ I-II ступенів шляхом відключення будівлі від електропостачання на електричному щитку та його опечатування».

— Ця ситуація — повний абсурд, — вважає в.о. старости Пекарева Володимир Труба. — Частину виявлених порушень ми усунули. Всі проти того, аби школу закривали. Це лише погіршить ситуацію в селі. Однак місцева влада нас і чути не хоче. Сказали, що ось-ось буде повторна перевірка шкільної будівлі.

Рішення про закриття школи було ухвалене на 8-й сесії Сосницької селищної ради, яка відбулася 15 червня. Зробили це без погодження з громадою, жодних зборів у Пекареві не проводили. Тоді ж, під час канікул, коли вчителів не було в школі, з приміщення винесли майже всі меблі. Де вони знаходяться зараз — не відомо.

— Ми були просто шоковані, коли зайшли в порожню школу, — зітхає вчитель початкових класів Тетяна Двойнос. — Навіть наші особисті речі просто вивернули на підлогу: якісь конспекти, літературу, ті ж косметички, що були в шухлядах. Мені 52 роки, я все життя пропрацювала вчителькою, а тепер почуваюся відпрацьованим матеріалом — мені сказали прямо: «Йдіть на пенсію».

На знак протесту проти закриття школи люди зібрались у сільському клубі Пекарева.

— Коли пекарівців агітували переходити до Сосницької громади, то особисто Андрій Портний (нинішній голова ОТГ) обіцяв, що не дозволить закрити школу, навіть якщо в ній навчатиметься лише 15 учнів. Однак, здобувши керівну посаду, про свої обіцянки швидко забув. Не прибув він на збори і сьогодні, хоча його запрошували, — розповідає місцева жителька Олена Лисанська. — Пекарівська школа — єдина на Задесенні! Навколо річки болотиста місцевість. Це зараз, у суху погоду, ґрунтовою дорогою легко проїхати до Шабалинова. А коли дощі, то й трактори загрузають! Про зимові хуртовини, коли все навколо замітає, годі й говорити… До нас звідти і хліба довезти не можуть...

Пристрасті в залі не вщухають і тоді, коли починають виступати представники різних політичних партій. Чимало докорів пролунало і в бік старости і директора школи — за те, що активно не відстоювали школу. А ті виправдовувались: зробили все від них залежне, аби школу не закривали. Виступив на заході й уродженець Пекарева, заступник директора Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН Анатолій Москаленко, який активно відстоює збереження школи у селі:

— Моя думка така: перш ніж руйнувати, потрібно щось створити, збудувати. А що ж зробило керівництво ОТГ — закрило школу. Рішення Сосницької селищної ради порушує Конституцію України (зокрема ст. 53-ю, якою держава забезпечує доступність і безоплатність освіти), низку законів, в тому числі про освіту і про місцеве самоврядування. Рішення закрити школу прийняли без урахування думки громади. За державними освітніми стандартами, санітарними правилами і нормами максимальна відстань перевезення учнів не повинна перевищувати 15 кілометрів. Учень початкових класів має добиратися до школи не довше ніж 15 хвилин. У нашому разі і відстань довша (24 км), і час. У період бездоріжжя взагалі буде проблемно доїхати, не кажучи про тривалість поїздки. В особливих випадках, скажімо, складному територіальному положенні, як у нас, школи залишають навіть за наявності менше 25 учнів.

Про ситуацію з Пекарівською школою того ж дня ми вирішили запитати у Андрія Портного, а тому приїхали в Сосницьку селищну раду. Андрій Дмитрович запевняє, дуже, мовляв, хоче, аби школа працювала, однак акцентує на поганих умовах навчання: старі й бідно обладнані класи, вчителі-пенсіонери, і взагалі подібні села малоперспективні. Щодо зборів громади, то, за словами голови, він про це нічого не знав.

— Лише 20 серпня я дізнався про збори, але було запізно. Я не прихильник закриття школи, і робити це мені неприємно. У Пекарівській школі МНС виявило низку порушень. Ми маємо діяти за законом, є рішення суду про закриття закладу. Як юрист, я не бачу сенсу подавати апеляцію, адже вона явно програшна: всіх порушень ми не виправимо, бо не маємо стільки грошей.

На зборах громада сіл Пекарів, Синютин, Кнути і Костирів одноголосно постановила: направити звернення до Верховної Ради України, Кабміну, Чернігівської ОДА щодо продовження функціонування школи, а також скликати позачергову термінову сесію Сосницької селищної ради, аби скасувати попереднє рішення про закриття школи.

P. S. Коли матеріал готувався до друку, стало відомо, що на позачерговій сесії Сосницької селищної ради депутати одноголосно (за винятком голови ОТГ А. Портного) проголосували за скасування свого рішення від 15.08.18 року щодо припинення діяльності Пекарівської ЗОШ.