Вівторок, 27 листопада 2018 року № 91 (19638)
http://silskivisti.kiev.ua/19638/print.php?n=40780

Проповідник богоглаголивий

Антоніна КІЗЛОВА.

27 листопада (14 листопада за ст. ст.) церква вшановує пам’ять одного з 12 апостолів — св. Філіппа, кілька разів згаданого в усіх чотирьох Євангеліях.

Угодник народився у Віфсаїді Галілейській — одному з поселень на березі Тиверіадського озера (нині — територія Ізраїлю), тобто він земляк іще двох апостолів — Андрія та Петра.

Ще юнаком Філіпп залишив усі світські клопоти, щоб зануритись у роздуми про Закон Божий і пророків, тож ніколи не одружувався. Св. ап. Іоанн, на відміну від решти євангелістів, не лише назвав ім’я Філіппа в переліку апостолів, а й описав, що саме він привів до віри св. ап. Нафанаїла; запитав у Христа, скільки коштує хліб для 5000 людей; показав Сина Божого еллінам, які хотіли Його побачити; попросив Господа показати Бога Отця під час Таємної вечері.

Після Вознесіння Христового апостол спочатку проповідував Слово Боже в Галілеї, де сподобився дару чудотворіння (за його молитвами навіть воскресали мертві). Потім — у Греції, Сирії, Малій Азії, Лідії, Місії.

Філіппа розп’яли на хресті за правління римського імператора Доміціана. Сталося це у фригійському місті Ієраполіс (нині — руїни біля м. Денізлі, Туреччина). Тоді подвижникові було 87 років.

27 липня 2011 р. італійські археологи на чолі з Франческо д’Андріа після понад тридцятилітніх розкопок відшукали ймовірну могилу апостола на місці давньої церкви, спорудженої на його честь, у місцевості Памуккале поблизу м. Денізлі.

Традиційно святого просять про молитовну допомогу при хворобах очей (адже за життя він допоміг зцілитися від такого недугу дівчині Харитині) та зміїних укусах.

Випадково з днем св. Філіппа збіглися заговини на сорокаденний Різдвяний піст, який українські віряни навіть назвали Пилипівкою. Тож на вечерю здавна збираються якнайширшим родинним колом. Заведено запрошувати ще й самотніх сусідів, а залишки святкових страв роздавати нужденним. За народними уявленнями, так можна віддячити Богові за врожай, котрий Він послав.