П’ятниця, 8 лютого 2019 року № 11 (19658)
http://silskivisti.kiev.ua/19658/print.php?n=41380

Справи пенсійні

На запитання «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Я вийшла на пенсію в 55 (мій пенсійний вік — 58 років). За це з моєї пенсії вираховують 18 відсотків, хоча маю 37 років 9 місяців страхового стажу. Чи буде моя пенсія виплачуватися в повному розмірі?»

Валентина ЧУБЧИК.

с. Вербівці

Шепетівського району

Хмельницької області.

 

РОЗМІР пенсії за віком визначається згідно зі статтями 27-ю, 28-ю Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) з урахуванням набутого страхового стажу та обчисленої у встановленому порядку заробітної плати.

Відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55, за наявності страхового стажу не менш як 30 років та за умови звільнення з роботи.

У такому разі розмір їхньої пенсії, обчислений відповідно до статті 27-ї та з урахуванням статті 28-ї цього Закону, зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26-ї цього Закону, та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26-ї цього Закону.

Якщо ви вийшли на пенсію на 36 місяців раніше, то розмір пенсії зменшується на 18% (36 х 0,5% = 18%). Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.

Отже, якщо вам призначено пенсію за три роки до досягнення встановленого законодавством пенсійного віку (58 років), то в повному обсязі пенсія виплачуватиметься після досягнення віку 61 рік (58 років + 3 роки).

Зміни щодо можливості отримання пенсії в повному розмірі внесено до законодавства із 1 жовтня 2017 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148.

 

«Чи дає право на пенсію за особливі заслуги перед Україною Почесна грамота Міністерства охорони здоров’я?»

Іван ХРАПОВ.

с. Андріївка

Казанківського району

Миколаївської області.

 

ЗАКОН України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» передбачає встановлення пенсій за особливі заслуги громадянам, які мають значні заслуги у різних сферах діяльності або значні досягнення.

Зокрема, пунктом 6-м статті 1-ї цього Закону передбачено встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної ради Української РСР.

У законодавстві не передбачено встановлення пенсій за особливі заслуги особам, нагородженим відомчими заохочувальними відзнаками, зокрема Почесною грамотою Міністерства охорони здоров’я.