П’ятниця, 12 квітня 2019 року № 29 (19676)
http://silskivisti.kiev.ua/19676/print.php?n=41975

Захистіть волоський горіх від марсонії

ВВАЖАЄТЬСЯ, що волоський горіх невибагливий у догляді й стійкий до погодних негараздів. Споконвіку це дерево є символом здоров’я і довголіття.

І все ж горіх хворіє. Результати негараздів проявляються восени, коли збирають плоди: вони пустотілі, всередині чорні. З таких горішків погано відокремлюється навколоплідник — він ніби приклеєний і тримається дуже міцно.

Найбільше потерпає волоський горіх від бурої плямистості — марсонії. Це грибкове захворювання з’являється при затяжній дощовій погоді. У весняний період за похмурих днів при температурі вище 10°С відбувається первинне зараження. Грибок ушкоджує жіночі квітки і молоде листя. На листі з’являються округлі червонувато-бурі або сіруваті плями з сірим центром. На зелених пагонах плями овальні, вдавлені. На зав’язях також виникають округлі заглиблені тріщини. В подальшому уражені плоди ростуть деформованими, згодом опадають, а ті, що залишаються на дереві, чорніють.

Якщо дерево постраждало від грибка надто сильно, то з нього передчасно осипається листя (іноді за цілий місяць). Взимку ж таке дерево найбільш схильне до вимерзання.

Для профілактики захворювання і самі дерева, і пристовбурні круги треба навесні перед розпусканням бруньок обробити 3-відсотковим розчином бордоської рідини. Окрім цього, слід обов’язково зібрати і знищити старе листя. Його можна закомпостувати, але у купі воно має пролежати не менше трьох років.

Замість бордоської рідини використовують також ефективні препарати стробі, хорус, ридоміл голд та ін.

Враховуючи погодні умови (весняні похолодання, затяжні дощі), обробку слід повторити у період досягнення листям стандартних розмірів таким же розчином, а ще через два тижні — втретє — обприскати 1-відсотковою бордоською рідиною. Для повторних обробок застосовують і перераховані вище препарати.