Архів
Вівторок,
11 червня 2019 року

№ 46 (19693)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Криниця
  • За рубежем
Ротація в ООН

ЕСТОНІЮ обрано непостійним членом Ради безпеки ООН.

Докладніше...
Стратегічна угода

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ домовилась із Південною Кореєю підписати угоду про вільну торгівлю.

Докладніше...
Де-юре керує новий, а де-факто старий

КАЗАХСТАН. На виборах президента переміг Касим-Жомарт Токаєв.

Докладніше...
Політична криза

МОЛДОВА. Призначено позачергові вибори.

Докладніше...
Стовпотворіння на кордоні

ВЕНЕСУЕЛА відкрила кордон із Колумбією.

Докладніше...
Наступ на столицю

В ЛІВІЇ не вщухають запеклі бої за Триполі.

Докладніше...
Програму провалено

ІРАН заявив, що Євросоюз провалив порятунок ядерної угоди.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Довкілля

Диви, і мед буде з пластику

Лариса ПИЛИПЕНКО.

Ще у 2013 році науковці висловлювали велике занепокоєння, що деякі бджоли збирають поліуретан і поліетилен, щоб разом з натуральними матеріалами використовувати їх для будівництва своїх гнізд. Відтоді забруднення довкілля пластиком сягнуло ще більшої межі. А тут аргентинські біологи забили на сполох: вони виявили, що дикі бджоли стали будувати свої гнізда цілком із пластикового сміття.

ДОСЛІДНИКИ з Національного сільськогосподарського інституту Аргентини вивчали біологію запилення плантацій цикорію. Вони встановили в полях 63 штучних гнізда, які виконують роль пасток.

Ці гнізда нагадують за формою укриття для бджіл, які останніми роками розміщують на плантаціях фермери, зацікавлені в запиленні полів. Вони мають вигляд довгих пустотілих трубок, що нагадують природні воскові стільники, які створюють бджоли. Такі пастки дають змогу оцінити стан бджоло-сім’ї в реальному часі. Зазвичай дикі бджоли заповнюють внутрішню порожнечу таких трубок природними матеріалами — листям, пелюстками квітів, дрібною галькою, землею, смолою. Вони створюють із цих матеріалів окремі стільники, кожний з яких містить личинку бджоли, що росте.

Протягом двох сезонів медозбору вчені щомісяця перевіряли свої пастки. Їм вдалося виявити тільки три гнізда, якими регулярно користувалися бджоли. Два з них були побудовані з землі і трави, і в них мешкали п’ять здорових дорослих бджіл. У третьому ж розміщувалися три осередки, два з яких були викладені синіми пластиковими волокнами, мабуть, взятими з викинутого пластикового мішка. Третій осередок був зроблений з пластикових волокон білого кольору, але міцніших.

«З цих трьох осередків в одній була знайдена мертва личинка, в другій личинка успішно перетворилася на дорослу бджолу, а третій осередок залишився недобудованим», — пишуть автори дослідження. Ймовірно, це була європейська бджола-листоріз, судячи з того, як вона нарізала пластикові волокна. Бджоли поводилися з волокнами так само, як зі стеблами трави.

Перший випадок, коли дослідники знайшли повністю пластикове гніздо, звучить і має вигляд фрагмента з антиутопного роману. Ймовірно, через глобальне забруднення планети бджоли почали потроху адаптуватися до нових умов і шукати альтернативні матеріали для будівництва жител. До речі, науковці припускають, що комахи почали використовувати пластик не через нестачу природних матеріалів, а через його захисні властивості. На навколишніх полях біля місця, де виявлені гнізда, фермери застосовували згубні для комах гербіциди, а пластик захищає від шкідливих речовин краще, ніж листя і крихітні гілки.

Хай там як, нове відкриття стало черговим нагадуванням про те, що планета перебуває в дуже небезпечному становищі. Також дослідження вкотре довело здатність бджіл гнучко реагувати на зміни довкілля і навіть знаходити з цього користь.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Слухання розпочато
Читати
Вироки винесено
Читати
Ще один утікач приїде
Читати
Вскочити у «вікно можливостей»
Читати
На вимогу олігархів
Читати
На Росі — без води
Читати
Отруїлися діти
Читати
Стабільно нарощуємо обсяги
Читати
Зерно оцінюватимуть по-новому
Читати


При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове