П’ятниця, 29 листопада 2019 року № 93 (19740)
http://silskivisti.kiev.ua/19740/print.php?n=44107

Годівля несучок у холодну пору

КУРИ в цей час вимагають ретельнішого догляду. Тому ще до настання холодів подбайте не тільки про облаштування пташника, а й про заготівлю кормів. Саме від повноцінної і різноманітної годівлі залежить фізичний стан птиці, відтак і її несучість.

Найбільший відсоток у раціоні чубарок припадає на зернові культури — пшеницю, ячмінь та кукурудзу. Перед згодовуванням зерно потрібно подрібнити. Можна давати пророщені зерна.

Крім того, у раціоні птиці мають бути і коренеплоди — гарбузи, морква, буряки, кабачки, картопля. Їх краще давати відвареними.

Відсутність літньої зелені компенсують додаванням у корм вітаміну D.

Необхідна підгодівля — так звані мішанки. Змішують висівки, яєчну шкаралупу, неодмінно додають кісткове або рибне борошно, соняшникову макуху. Мішанки містять усі необхідні несучкам вітаміни і мікроелементи.

Але — таке застереження: мішанки не можна давати курям у вечірній час. Годують птицю ними вранці і в обід. Важливо давати їх теплими, так кури їх краще поїдатимуть.

Непогано, якщо в раціон ви можете додати мотиль або черв’яків. Вони забезпечать несучок білком і кальцієм.

Якщо шкаралупа яєць м’яка, це означає брак у кормах кальцію. Варто збільшити вміст цього мінералу в пташиному раціоні.

В окремих ємностях у пташнику повинні стояти потовчені мушлі, крейда, дрібний гравій і камінчики. Обов’язкова наявність питної води. Взимку воду потрібно трохи підігрівати. Стежте, щоб напувалки завжди були чистими.

Якщо у пташник періодично класти головку капусти, то цим можна відразу вбити двох зайців: нагодувати і напоїти птицю. Такий спосіб особливо підходить для дачників, які взимку залишають курей у пташнику і навідуються до них раз на тиждень.

Утримання курей у холодну пору і догляд за ними вимагає постійної уваги. Порушення температурного режиму, незбалансована годівля, брак освітлення — всі ці фактори негативно позначаються на несучості. Аби кури добре неслися, прийміть до відома ще кілька порад.

Стежте, щоб послід на підстилці не злежувався. Для цього потрібно зробити так, щоб кури якомога інтенсивніше розгрібали підстилку. Тому зерно доцільно сипати просто на підстилку. Холодної пори року птиця відчуває нестачу зернового корму, тому посилено буде його шукати. Якщо ж підстилка все одно звалюється, то періодично розпушуйте її граблями.

Досвідчені птахівники рекомендують зимою годувати птицю дрібно посіченою сушеною кропивою, що позитивно позначається на несучості.

Особливу увагу потрібно приділити вигулу курей. У мороз кури не сильно поспішають надвір, навіть якщо для цієї мети обладнано спеціальні лаз і загін. Цю проблему можна вирішити, якщо на вигулі насипати трохи зерна. Птиця довго порпатиметься у підстилці, скльовуючи зернини, що дасть змогу виконати їй необхідний моціон.

Місце вигулу краще обнести дерев’яною огорожею, використовуючи очерет, хмиз або солому. Також варто подбати про навіс. На землі повинна бути підстилка, така ж, як і в самому курнику.

На місці вигулу розмістіть лотки з попелом і піском. Вони повинні бути сухі.

Під час переходу від осені до зими тривалість штучного світлового дня потрібно нарощувати поступово, також помалу її слід зменшувати ближче до весни.

Вчасно збирайте яйця. Затримка з їхнім збором може призвести до того, що несучки почнуть розкльовувати шкаралупу.

На ніч курям краще давати зерно. Воно дуже калорійне, а процес перетравлення не дасть птахові замерзнути вночі.

Взимку слід частіше вичищати пташник, щоб не допустити розмноження бактерій і мікробів.

Якщо влітку вдалося заготувати кропиву, конюшину, куряче просо, мишачий горошок, то взимку в’язанки з цих трав розвісьте в курнику не надто високо від підлоги, щоб кури могли вільно до них дотягнутися.