Середа, 10 січня 2020 року № 1 (19749)
http://silskivisti.kiev.ua/19749/print.php?n=44393

  • Нотатки метеоролога

Ймовірні морози і хуртовини

Тетяна АДАМЕНКО,

начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеоцентру.

В ОСТАННІЙ місяць 2019-го погода дивувала жителів України надзвичайним теплом. Зимових явищ майже не було — ні снігу, ні справжнього морозу, температура повітря вдень встановлювала нові рекорди, досягаючи значень, яких досі не спостерігалося. Особливо теплими були захід країни та південь Одещини, де температура вдень часом підвищувалася до плюс 17-20 градусів. Рівень середніх температур у більшості днів був близький до показників початку листопада або середини березня. Отже, нинішня зима вже коротша на один місяць. Схожі погодні умови у грудні останніми роками повторюються все частіше, за поточне десятиліття це вже четвертий випадок аномально теплого початку зими поряд із 2017, 2015, 2011 роками.

Для озимих культур тепла погода у листопаді та грудні виявилася цілком сприятливою, адже подовжився період повільної вегетації. І хоча не було активного розвитку на полях, однак рослини укорінювались і підростали. Це було вкрай важливо з огляду на те, що нинішньої осені майже 50 відсотків посівних площ було засіяно надто пізно.

Попереду ще два місяці зими, у другій половині січня та в лютому цілком ймовірні і сильні морози, і хуртовини, інші несприятливі явища. Однак за довгостроковим прогнозом січень очікується значно тепліший за норму. Так, середня місячна температура повітря прогнозується на 1,5-2,0 градуси вища середніх багаторічних показників — у межах 1-4 градусів морозу, на крайньому півдні — 0-1 градус тепла. Місячна кількість опадів передбачається в межах 30-50 мм (на Закарпатті, в Карпатах та горах Криму до 55-120 мм), що менше середніх значень за останні 30 років.

Розпочнеться січень досить повільним зниженням температури до морозів і вже наприкінці першої декади у північних та східних областях вночі ймовірні 10-15 градусів морозу, на решті території — мінус 5-10. Опадів у вигляді дощу і мокрого снігу буде небагато, малоймовірне й встановлення надійного снігового покриву.

За багаторічними метеорологічними спостереженнями, незважаючи на потепління зимового періоду загалом, січень досі залишається найхолоднішим серед трьох зимових місяців. Температура повітря за кліматичною нормою у північно-східних районах України в цьому місяці зазвичай становить 6-8, на решті території 4-6, на півдні Правобережжя і в Криму 1-3 градуси морозу, а на Південному березі Криму плюс 3-4 градуси. Повітря сильніше охолоджується в разі наявності снігового покриву. Особливо інтенсивне охолодження відбувається при встановленні ясної і сухої погоди з підвищеним атмосферним тиском.

Січень — це середина зими. Найнижчі температури повітря за період інструментальних спостережень за погодою (1935 та 1987 р.) у січні досягали 31-37, у Луганській, Харківській та Черкаській областях — 40-42 градусів морозу. У найтепліші роки (1971, 1975, 1983, 2005, 2007, 2013 рр.) під час відлиг температура повітря в більшості регіонів України підвищувалась до 10-18, у Криму, Одеській, Чернівецькій та Івано-Франківській областях — до 19-21 градуса тепла.

Загалом у січні відбувається перелом зими, збільшується тривалість дня, більшає ясних днів, сонце піднімається вище. І хоч морози бувають досить люті, вдень під впливом сонячного тепла вони вже помітно слабшають. Повільно, але невпинно зростає світла частина доби, наприкінці місяця день уже довший на півтори години. Все ближче до весни.