Середа, 10 січня 2020 року № 1 (19749)
http://silskivisti.kiev.ua/19749/print.php?n=44395

  • Природа і ми

У них своє життя

Михайло МОРОЗ.

У НАРОДІ кажуть: «Січень снігом січе і морозом пече». Народна назва місяця своїм корінням сягає у глибину віків і вказує на спільне слов’янське походження. Вважається, що в її основу покладені природні явища — великі морози і холодні вітри. Є інше припущення: назва пішла від того, що січень, як середина зими, січе її навпіл.

Подекуди в поліських говірках, надто в регіонах, що межують із Білоруссю, перший місяць року називають «сніжень». Характерно, що у давньоруській мові січнем називали не перший, а другий місяць року.

Січневий календар має ряд цікавих фенологічних і астрономічних прикмет. По-перше, рік починається з додавання світлового дня. Бо все вище і вище піднімається сонячна дуга. По-друге, в окремих мешканців лісів і водойм з’являється перше потомство.

Якщо більшість мешканців річок і озер упала в зимову сплячку, деякі навіть зарилися у мул, то лин, за походженням житель півночі, у січневі морози привільно розгулює під льодовим панциром. Саме у січні в цієї риби починається нерест.

М’яка безсніжна зима для звірів і птахів благодать. Усі запаси кормів на поверхні. Особливо розкошують лосі та дикі кабани. А зайці зимової пори завжди тримаються ближче до посівів озимини.

Та досить закружляти заметілям, засвистіти холодним вітрам і затріщати морозам, як життя в лісі ніби завмирає. Більшість птахів рятується від негоди у теплих схованках: гніздах, дуплах, норах. Найкомфортабельніші зимівники у бобрів. Там не тільки тепло, а й чисто. Адже вони відомі чепуруни. Та й житло будують просторе. Якщо випаде багато снігу, воно стає затишне і за великих морозів.

А ось лосі і кабани під час заметілей лягають на землю і довго лежать. Буває, над ними утворюється сніговий намет, який захищає від морозів, пронизливих вітрів.

Для вовків січень — пора залицянь і весіль. У ведмедиць у середині місяця вже народжується від одного до трьох малят. У теплій затишній барлозі їм найлютіша зима не страшна. А наприкінці січня вже починають обирати собі наречених зайці, лисиці, горностаї.

Отже, у чарівному будинку природи оселився новий господар — січень. І він запрошує у гості. Заходьте у цей привабливий неповторний світ. І будьте спостережливі, допитливі, не байдужі до життя чотири- і двоногих мешканців.