Середа, 10 січня 2020 року № 1 (19749)
http://silskivisti.kiev.ua/19749/print.php?n=44398

  • Дивосвіт навколо нас

Холодно, а вони співають

Михайло
ХАЩІВСЬКИЙ-ГУЙ,

орнітолог.

ЗИМА. Йду засніженою дорогою до лікарні. Обабіч дороги високі смереки. Під пекучим вітром гойдаються вкриті іскристим інеєм дерева. Раптом чую — «тьок-тьок-тьок». Швидко знаходжу порушника тиші. Спочатку подумав, що це снігур. Аж ні, бо у цього птаха краї дзьоба перехрещуються (загнуті врізнобіч). Загальне забарвлення тіла червоне. Це шишкар ялиновий. Насіння з шишок таким дзьобом діставати легко.

Живляться шишкарі переважно насінням ялин, смерек або сосен, інших хвойних дерев. Підвішуються на кінцівках гілок і вилущують із шишок насіння.

Шишкар ялиновий в Україні — гніздовий і кочовий птах гірських лісів Криму і Карпат. Неврожай шишок хвойних призводить до місцевих або дальніх кочувань у пошуках корму. Гніздяться шишкарі здебільш наприкінці зими або на її початку. Гнізда розміщують в гущавині гілок, біля стовбура, щоб захистити пташенят від зимової негоди. Будують їх із тоненьких гілочок, стеблинок. Кожну шпаринку затикають мохом, щоб мороз до шишкаренят не добрався.

Гніздо будує самка, із 4-5 яєць насиджує кладку 14-16 днів, а самець носить їй їжу, годує. Ну а коли вже виведуться малі шишкарі, то тут батькові-шишкареві роботи непочатий край. Усіх мусить нагодувати, бо матері-шишкарці не можна злітати з гніздечка, щоб не застудити пташенят.

Шишкар для своєї дружини вибирає найкращі та найпоживніші насінини з шишок хвойних дерев. Он він який, шишкар ялиновий!

Під час осінньо-зимових кочувань в Україну залітає також шишкар сосновий. Трапляється, як дуже рідкісний залітний птах, — шишкар Білокрилий.

Шишкарі сприяють поповненню і поширенню хвойних лісів. Заслуговують на охорону.