Архів
Вівторок,
11 лютого 2020 року

№ 10 (19758)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготувала Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Високорослі томати: узагальнений досвід

НА ЖАЛЬ, в минулому ті часи, коли можна було висіяти насіння просто на городі й потім зібрати здорові та екологічно чисті овочі: ні шкідників, ні хвороб колись знали.

Нині ж щоліта — випробування, перевірка на витримку і вміння. І хоча кожен із нас агроном на своїй ділянці з досвідом і особистими напрацюваннями, вчитися доводиться постійно.

Тож не буде зайвим нагадати про найвідповідальніші моменти у вирощуванні помідорів.

Поливати висаджену розсаду і підживлювати в перші два тижні слід помірно, щоб уникнути «жирування» рослин, тому що це призведе до затримки плодоношення і навіть ризику розвитку грибкових хвороб.

Рослини треба формувати в одине-два стебла, залишаючи пасинок під першою квітучою бростю, тому що нижній пасинок викине цвіт тільки після 7-8-го листка, та й кущ візуально втратить свою привабливість.

Пасинки необхідно обрізати, поки вони не досягли 5 см. У цьому разі ви менше травмуватимете рослини.

Для пасинкування потрібно вибирати сонячний день, тоді рани швидше затягнуться. Ножиці при цьому слід дезінфікувати в молоці.

Якщо на перших пагонах томатів з’являться величезні квітки — махрові й красиві (королівські), то це, найімовірніше, результат стресів або «жирування». Ці квіти слід видалити, тому що з них виростуть великі, але покручені й зовсім некрасиві плоди. Тим часом вони заберуть багато сил у рослини і затримають розвиток інших плодів на кущі.

У період достигання плодової китиці треба видаляти під нею листя, але не більше двох-трьох на тиждень. Причому працювати слід секатором або ножицями, щоб не допускати «задирок» на стеблі.

Важливо враховувати, що на рослині має бути не менш як 15 листків, а в спеку — і більше. Так що не захоплюйтеся!

Раз на тиждень проріджують квіткові кетяги, тобто видаляють з них частину квіток: чим менше квіток, тим крупніші плоди.

Якщо ви вирощуєте томати на шпалері (оптимальний варіант), то, обкручуючи стебло навколо шпагату, повертайте верхівки за годинниковою стрілкою, щоб нитка не заважала рослині повертатися за сонечком.

Неодмінно треба підв’язувати важкі кетяги й окремі плоди. Інакше будуть перетяжки, загинання китиць, що перешкоджатиме розвитку плодів.

Дуже важливо допомагати томатам запилюватися, особливо у спеку. З цією метою потрібно два-три рази на день струшувати квіткові брості руками, розбризкувати великими краплями вручну воду, температура якої не нижче 16 градусів, над верхівками рослин.

Щоб уникнути розтріскування плодів і їх здрібнення у спеку, не слід видаляти багато листя відразу, необхідно своєчасно підживлювати томатні кущі добривами, що містять мікроелементи, поливати рослини за три-чотири години до заходу сонця, аби на ніч вони залишалися сухими.

Потрібно враховувати, що дозріти встигають плоди, які зав’язалися до 1 серпня. І за 50-60 днів до передбачуваного останнього збору прищипніть верхівки томатних стебел. При цьому треба обов’язково залишати два-три листки над останньою квітковою китицею, щоб не занапастити рослину. Далі слід зменшити поливи і збільшити у підживленні дозу калію.

Версія для друку          До списку статтей

У ГОРОДНИКІВ настає гаряча пора — вирощування розсади. Однією з найважливіших складових цієї справи є вибір ґрунту або приготування його власноруч. Від того, який ґрунт, залежить, якою буде розсада. Тому одна з тем наступного випуску — якою має бути ґрунтосуміш, щоб розсада виросла міцною, здоровою і дала в майбутньому хороший урожай. Окрім загальних вимог до землесуміші, подамо оптимальні склади її для різних городніх культур.

Гість куточка Андрій Навродський хоче поділитися своїми знаннями і спостереженнями про дві культури-родички — чорницю і лохину. Він розмірковує над перевагами тієї й іншої, особливо стосовно культивування.

Гній нині стає усе недоступніший, позаяк корів дедалі менше. Як викручуватися? Дбайливі господарі протягом усього холодного сезону заготовлюють кухонні відходи, щоб навесні використати їх на своєму городі.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове