Архів
Вівторок,
5 травня 2020 року

№ 33 (19781)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Травень
  Версія для друку          На головну

Промінь християнського світла

Антоніна КІЗЛОВА.

5 травня (22 квітня за ст. ст.) — день святого апостола і євангеліста Луки (чиє ім’я з латини перекладається як «Світло»). Празник має народну назву «Луки Весняного», бо подвижника вшановують іще й 31 жовтня (18 за ст. ст.).

У колі 70 апостолів Лука був найосвіченішим. За переказом, він народився в Антіохії Сирійській (нині — м. Антакья, Туреччина) в грецькій родині. Завдяки батькам із дитинства опановував грецьку й арамейську мови, філософію, право, живопис. Коли виріс, присвятив себе вивченню медицини й став хорошим лікарем.

Почувши, що в Єрусалимі проповідує Христос, Лука поспішив туди й отримав змогу вислухати Нагірну проповідь та Заповіді блаженства. Вражений почутим, він більше не залишав Учителя, бувши з Ним навіть тоді, коли Той потрапив до рук римських воїнів. Апостол також став свідком Хресних мук Спасителя, а потім першим (удвох із апостолом Клеопою) побачив Його воскреслим.

Після Зішестя Святого Духа Лука спочатку проповідував християнство разом із другом і сподвижником апостолом Павлом. Після його страти продовжив їхню справу в Італії, Галлії (землі сучасних Франції, Нідерландів, Бельгії, Люксембургу та Швейцарії), в багатьох місцевостях Балканського півострова, на схилі віку побував із місією ще й у Лівії та Єгипті. Потім повернувся до грецької місцевості Ахайя, де колись провів довгий час. Усюди угодник не лише пояснював суть віри та подавав приклад справжнього благочестя, а й засновував церкви, висвячував священиків і дияконів. Не забував і про свій лікарський фах, доповнюючи медичні процедури цілющими молитвами. 49 р. взяв участь у Єрусалимському церковному соборі, на якому новоявленим християнам заборонили заподіювати іншим те, чого вони не бажають собі. За Священним Переданням, саме євангеліст Лука написав перші ікони Богородиці й першоверховних апостолів Петра та Павла.

84-річний подвижник прийняв мученицьку смерть (повішення на оливковому дереві) у м. Фівах. Через певний час виявилося, що люди, котрі помолилися біля могили апостола, зцілюються. В середині IV ст. мощі св. Луки врочисто перенесли до Константинополя.

Із цим празником в українських господарів пов’язана приказка: «Як не подбаєш, то до Луки не буде ні хліба, ні муки». Тобто запаси старого врожаю вичерпаються раніше, ніж виросте новий. За традицією, цього дня висаджують цибулю на грядки.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Фіксують нові випадки
Читати
Відновлюється надання меддопомоги
Читати
Обмеження будуть послаблені
Читати
Витримали не всі
Читати
Усе ще вивозять зерно
Читати
Обвинувачені на волі
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове