Вівторок, 5 травня 2020 року № 33 (19781)
http://silskivisti.kiev.ua/19781/print.php?n=45401

«Кріпацтво» скасували

Маргарита СИТНИК.

ПАНДЕМІЯ коронавірусу змусила світ закрити кордони та призупинити діяльність окремих галузей. Однак життя триває, треба працювати, і європейські країни почали запрошувати наших заробітчан на сезонні роботи. Фінляндія очікувала півтори тисячі осіб, потребувала рук також і Велика Британія. Але несподівано чартерні рейси, організовані для сезонних працівників, були скасовані. Міністр закордонних справ Д. Кулеба пояснив: через пандемію уряд керується насамперед міркуваннями безпеки, а на тлі масової евакуації коштом держави українців, які застрягли в різних країнах, паралельно організовувати масові рейси для вивезення заробітчан нелогічно. А Прем’єр Д. Шмигаль додав: раз уже приїхали близько двох мільйонів громадян, то чому б не залишитись працювати тут — їм «підгонять», зокрема, близько 170 тисяч робочих місць у сфері дорожнього будівництва із зарплатою 6-8 тисяч гривень (менша, ніж середня по Києву...).

Хоча заяви мають цілком мотивований та логічний вигляд, українці гуртом обурилися: це що, виходить, запроваджується «кріпацтво»? Люди мали надію заробити ліпшу копійку в Європі, раз наша економіка не в останню чергу через дії влади «спіткнулась і ризикує проїхатись обличчям по землі», так їм кисень перекрили! Резонанс змусив державних керманичів переглянути позицію (тема чартерів навіть стала предметом окремої зустрічі представників США та ЄС в Україні з урядом).

Згодом на брифінгу віце-прем'єр-міністр України з європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко підсумував офіційну позицію уряду. За його словами, заборони на виїзд за кордон для заробітчан нема, утім, є обмеження. І вони стосуються всіх громадян України.

Віцепрем’єр повідомив, що нині ведуться переговори з країнами, де мають працювати українці. Головні вимоги для роботодавців — офіційне працевлаштування для наших громадян терміном не менш ніж на 3 місяці. Також має бути забезпечена обсервація на місці роботи і після повернення. «Звичайно, уряд розраховує на допомогу в розбудові країни українців, які останнім часом працювали за кордоном, — сказав Вадим Пристайко. — Але ми усвідомлюємо, що запропонувати найбільш активній частині цієї робочої сили європейський рівень зарплат ми наразі не можемо».