Вівторок, 5 травня 2020 року № 33 (19781)
http://silskivisti.kiev.ua/19781/print.php?n=45416

  • Нотатки метеоролога

Тепло, дощі та грози

Тетяна АДАМЕНКО,

начальник відділу гідрометеорології Українського гідрометеоцентру.

Мал. Валентини Протопоп.

ЗАКІНЧИВСЯ другий місяць весни — квітень, погодні умови якого для росту і розвитку всіх сільськогосподарських культур були вкрай складні внаслідок цілого комплексу несприятливих і небезпечних явищ — приморозків, посухи, суховіїв і навіть пилових бур. Такі явища значно понизили потенціал майбутнього врожаю ранніх зернових і суттєво — ранніх плодових кісточкових культур, масове цвітіння яких у південних і місцями центральних областях збіглося у часі із жорсткими приморозками. Температура повітря декілька ночей підряд знижувалася до 4-10 градусів морозу, не залишаючи шансу цвіту цих культур.

У травні закінчується весна. Останній її місяць, поза сумнівом, найкрасивіший у році — місяць активного цвітіння садів, каштанів, бузку, відцвітають одні дерева й трави, а на зміну їм зацвітають інші. Сама назва місяця символізує цвітіння трав і початок сінокосів.

Однак, за кліматичними даними, він відрізняється значною мінливістю температурного режиму — від по-літньому жарких до прохолодних із приморозками днів. Водночас травень ще й найбільш грозовий місяць року.

Розподіл температури повітря носить переважно зональний характер, відбувається найінтенсивніше за рік наростання тепла. В окремі роки у травні було тепліше, ніж у червні, — у 1949, 1958, 1963, 2007 роках, однак це аномалія. І жодного разу за всю історію метеорологічних спостережень травень не був холодніший за квітень. Проте й у цьому місяці майже щороку виникають приморозки, обумовлені вторгненнями холодного арктичного повітря. Травневі приморозки ймовірні в усіх регіонах України. Їхня інтенсивність може досягати мінус 1-6 градусів, на північному сході України, в Карпатах і горах Криму — мінус 7-8 градусів. Найпізніші приморозки, за даними метеорологічних станцій, спостерігалися в степових областях 11-25 травня. У лісостепових і поліських — 2-6 червня. Цю обставину потрібно враховувати при вирощуванні овочів у відкритому ґрунті. У 2017 році через інтенсивні травневі приморозки було втрачено значну частину врожаю плодових і ягідних, постраждали городні та овочеві культури.

Найспекотнішим в Україні був травень 2007-го, коли у другій половині місяця були перевищені абсолютні максимуми (найвищі показники) температури повітря за весь період спостережень — удень термометри фіксували позначку +36-38 градусів.

Нинішнього року ймовірність таких високих температур повітря досить невелика. Більш імовірні температури повітря близькі до середніх багаторічних (кліматичних) значень. За цими значеннями середня місячна температура у травні становить +13-16 градусів, у південних районах — +16-17, у гірських районах Карпат і Криму — +10-12 градусів тепла. З підвищенням температури повітря зазвичай зростає кількість дощів. Місячна норма опадів у більшості областей України, за багаторічними даними, становить від 31 до 60 мм, у Карпатах до 80-127 мм, у ряді районів крайнього півдня країни — 25-30 мм.

За кліматичними даними, у першій декаді травня спочатку на півдні, згодом у центральних, у кінці місяця і в північних областях починається метеорологічне літо, коли середньодобові температури повітря перевищують +15°.

За довгостроковим прогнозом погоди, травень нинішнього року очікується теплим по всій території України, середньомісячна температура повітря перевищить норму на 1-2 градуси.

Місячна кількість опадів очікується у західних, північних (окрім Сумської), Вінницькій, Черкаській, Одеській областях 40-80 мм (у Карпатах 100-135 мм), що близько до середніх багаторічних значень, на решті території країни 25-45 мм, що менше (70-80%) середніх значень.

У першій декаді травня переважатиме тепла із короткочасними дощами, грозами, часом спекотна погода. У другій декаді, на тлі досить високих температур повітря, можливі значні опади, найбільше у західних і північних областях.

Враховуючи довгострокові прогнози погоди у своїй діяльності, треба мати на увазі, що вони є ймовірнісними і складаються на основі статистики і моделювання. Тобто не передбачається погода на кожен день і кожну декаду, а прогнозуються середні за місяць показники.