Вівторок, 21 липня 2020 року № 54 (19802)
http://silskivisti.kiev.ua/19802/print.php?n=46139

Ділення задля збільшення

ЧИМАЛО квітів та багаторічних овочевих для гарного росту треба ділити мало не щороку. Причин може бути кілька: культура розрослась і стала заважати сусідам по ділянці або ж виникає потреба терміново розмножити рослину.

Та здебільшого поділ зумовлює старіння рослини і необхідність її омолодити. В кожної культури свій термін життя, і щоб кущик не загинув, треба його ділити і розмножувати, викидаючи найстаріші частини.

Кожний мешканець вашого садка та городу сам підкаже вам, що настав час для поділу: пагони стають слабкими, цвітіння згасає і не вражає ефектністю... Якщо помітили на своїх «вихованцях» ці симптоми, пора братися за лопату і секатор.

Швидкорослі рослини треба ділити частіше і невеликими частинами. Є навіть група декоративних культур, які називаються малолітками (дельфініум, айстра альпійська, геленіум осінній, ромен, доронікум, дзвіночок персиколистий). Роз’єднувати їх можна вже на другий рік.

На третій-п’ятий рік (необхідність визначають зі стану рослин) ділять флокси волотисті, іриси бородаті, фіалки, багаторічні айстри тощо.

До речі, є й винятки. Так, на одному місці постійно можуть рости трав’янисті клематиси, горицвіт, простріл, бадан, оман чудовий, високорослі сорти золотарника.

На п’ятий-сьомий рік роблять поділ герані, манжетів, перстачу, вероніки, купальниці, лілейників гібридних, низькорослих сортів золотарника.

Розподіл необхідний і деяким овочам. Скажімо, якщо не ділити багаторічну цибулю, вона на п’ятий-шостий рік гине. Тому ранньою весною збирайте зелень на перо, а в середині літа або ближче до осені багаторічну цибулю слід розсадити на нові місця.

Діленням куща розмножують ті культури, які в інший спосіб виростити важко, приміром ревінь.

Щавель також можна розмножувати кореневищами. Треба тільки, розподіляючи, виявити обережність, намагаючись завдати мінімальну кількість травм корінню.

Хоча весна і вважається найкращим періодом для розмноження більшості багаторічних овочів, та оскільки вони дають вітамінну зелень дуже рано, їх розподіл краще перенести на теплий сезон, до кінця серпня. Наприкінці осені це робити не варто — рослинам потрібен час на вкорінення.