Вівторок, 21 липня 2020 року № 54 (19802)
http://silskivisti.kiev.ua/19802/print.php?n=46140

Запасіться кропивою

У ГОЛОДНІ післявоєнні роки говорили: «Якщо кропива відросла, голоду не буде». Насамперед з нею варили борщ. Нині, хоч часи досить скрутні, та борщ із молодою кропивою варять лише гурмани, яким особливо смакує специфічний аромат цієї вітамінної страви.

Сьогодні жалку рослину насамперед згодовують худобі. Ще в давнину господарі підмітили, що завдяки поїданню молодої кропиви живність менше хворіє; у курей підвищується несучість; у свиней суттєво збільшується апетит, відтак вони швидше набирають вагу.

Науковці пояснюють це тим, що кропива дуже багата на білки, вельми корисні дубильні, мінеральні речовини.

Особливо корисно згодовувати молоду кропиву до її цвітіння. Найбільшу кормову цінність становить вид дводомної багаторічної рослини з чотиригранним стеблом. Використовувати на корм можна як зелену масу, так і сіно та насіння. Концентрація вітамінів у зеленій кропиві укосу на початку літа вдвічі вища, ніж в осінньому. Однак цю рослину доцільно застосовувати як корм протягом усього сезону. Після цвітіння рослин використовують лише їхні верхівки.

Цінним кормом для худоби є висушена кропива, заготовлювати яку слід протягом весни і літа. Сушать зелень пучками в затінку на протязі чи вітрі. Висушені віники треба зберігати в ящиках чи мішках у темному приміщенні.

Давати посічену кропиву молодняку варто з перших днів життя. Подрібнювати зелень слід лише на один прийом, позаяк втрата вітамінів через шість годин після скошування становить близько 50 відсотків. Суху кропиву згодовують, попередньо запаривши, у складі мішанок.