Вівторок, 2 березня 2021 року № 16 (19864)
http://silskivisti.kiev.ua/19864/print.php?n=48173

  • Нотатки метеоролога

Удень пригріє, вночі приморозить

Тетяна АДАМЕНКО,

начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеоцентру.

МИНУЛА зима в Україні виявилася досить незвичною, адже відзначилася надзвичайними коливаннями температури повітря — від глибоких відлиг із температурою вдень плюс 7-10, на півдні до плюс 11-15 градусів, до тривалих сильних похолодань. Найхолоднішими були друга декада січня і більшість днів лютого, коли морози сягали мінус 15-25 навіть на півдні, а на півночі та сході — до мінус 26-32 градусів. Проте в кінцевому підсумку середня температура трьох зимових місяців виявилася на 1-1,5 градуса вищою за норму. Сильним похолоданням передувало вчасне встановлення снігового покриву на полях із озимими культурами висотою від 10 до 50 см. Тому посіви озимини були надійно захищені від вимерзання у більшості областей.

Погодні негаразди у лютому у північних, західних і центральних областях, де спостерігалися сильні снігопади та хуртовини, менше зачепили південь і схід країни, де снігу було мало.

За багаторічними спостереженнями, після відносно холодної зими з невеликим промерзанням ґрунту, як нинішнього року, частіше за все весна починалася у строки, близькі до середніх багаторічних, а саме: друга половина березня. Однак останній серед усіх місяців року найпримхливіший. Для його погоди характерні і повернення холодів, і раптове тепло. У березні ще бувають морози і хуртовини, хоча у більшості випадків до середини місяця зима вже поступається позиціями остаточно.

У березні 2021 року, за довгостроковим прогнозом погоди, середня місячна температура повітря очікується близькою до норми і становитиме від 0 на північному сході України до плюс 2-4 градусів на півдні та заході.

Місячна кількість опадів буде близька до норми — 30-40 мм. В окремі періоди в різних регіонах України можливі інтенсивні опади переважно у вигляді дощу та мокрого снігу. Відновлення суцільного снігового покриву за очікуваного температурного режиму малоймовірне.

Почнеться перший весняний місяць із поступового потепління, однак із поверненням морозних ночей. Починаючи із того дня, коли середня добова температура повітря стане вищою за 0 градусів, розпочинається період, який у метеорології називають «передвесіння». Він триватиме до переходу середньої добової температури повітря через плюс 5 градусів. За середніми багаторічними даними, це відбувається на більшій частині території країни у перші дні квітня, на півдні — в кінці березня. Саме з цієї дати і розпочинається справжня метеорологічна весна.

Характерна риса березня — чергування відлиг і морозів на тлі загального зростання температури. В окремі роки березень може бути холодніший, ніж лютий. Так було 2013-го, коли після дуже теплого лютого березень виявився надто холодним та сніжним.

Найнижчі температури, які відзначалися в березні у Вінницький, Київсь­кій, Луганській і Львівській областях, досягали мінус 33-35, у Сумській, Чернігівській — мінус 37 градусів (1964 р.). У найтепліші роки максимальна температура повітря підвищувалася до 22-26, в Одеській області — до 29, у Криму — до 30 градусів тепла. У 2020-му березень був найтепліший за весь період метеорологічних спостережень, панувала справжня весна, вдень температура повітря часом підвищувалася до плюс 18-25 градусів.

Для весняного періоду характерне стрімке збільшення кількості сонячного сяйва, яке надходить до поверхні Землі. Вже у березні його тривалість збільшується до 110-150 годин. За середніми багаторічними даними, у цьому місяці буває лише 11 похмурих днів. Наприкінці березня інтенсивно нагрівається поверхня ґрунту, цьому сприяє зростання висоти сонця над обрієм, тривалості дня і зменшення хмарності.

Незважаючи на всі можливі примхи погоди, березень — це вже весна, і сонце, піднімаючись щораз вище і вище над обрієм, із кожним днем буде дедалі краще прогрівати повітря. Починаючи з 21-го числа день уже буде довший за ніч.