Вівторок, 2 березня 2021 року № 16 (19864)
http://silskivisti.kiev.ua/19864/print.php?n=48174

Світанок року

Михайло МОРОЗ.

ДІЖДАЛИСЯ. Весна вже на порозі, і першим для неї відчиняє двері березень. Якого саме дня це відбудеться — не беруться прогнозувати навіть найдосвідченіші синоптики, озброєні найновішими приладами. Але які кліматичні зміни не відбувалися б, кожна пора року і навіть кожен місяць зберігають свої головні ознаки, яких вони набували століттями.

У березні пробуджується гостролистий клен, конкурент берези не тільки за кількістю, а й за якістю соку. Якщо березовий сік містить один відсоток цукрів, то у кленовому їх близько чотирьох. Серед птахів найбільшим любителем обох соків є дятел, але перевагу все-таки віддає кленовому.

Загалом перший весняний місяць для птахів — пора очікування. Ті, що зимують у нас, зокрема чечітки-червоногрудки, уже збираються в дорогу. Вони зграями перелітають із дерева на дерево і безперестанку співають. Їхнє чигікання — своєрідний гімн зимі. Через тиждень-другий, взявши собі у супутники снігурів, вони полетять на північ.

У шишкарів уже підросли діти, які народилися у лютому. Вони вже самостійно добувають собі їжу. Холод їм не страшний, організм загартований морозами.

А ось для зайців-русаків, у яких саме з’являється перше потомство, будь-яке похолодання не бажане, хоч зайчата у них народжуються зрячими і самостійними. Але лише через місяць вони зможуть добувати собі самостійно їжу і рятуватися від холоду та ворогів, яких о цій порі вистачає. Тому багато із них гине. Створюють сім’ї куниці. Тож через кілька тижнів треба чекати і першого виводку. А це переважно троє або четверо малят. Трохи пізніше настає час народження дітей у білок, які ретельно готуються до цього, старанно утеплюючи своє житло, яке вважається найзатишнішим і утепленим серед усіх хутрових звірів. Зазвичай білчина сім’я зростає на 3-8 осіб. Народжуються білченята сліпими, відкривають очі лише через чотири тижні, а через шість уже бігають по деревах. Тож цьогорічний виводок можна буде побачити лише у квітні.

По-своєму радіють приходу весни лосі. Вони із задоволенням ласують корою дерев. Узимку вона стає настільки тверда, що, так би мовити, не по зубах. Зате зараз пом’якшала і є найкращим кормом, оскільки багата на різні корисні речовини і вітаміни.

На схилах ярів, що пригріваються сонцем, можна побачити маленькі пагорбки зі свіжої землі. Це прокинулися кроти і в пошуках їжі уже розпочали рити свої підземні тунелі. Отямився від сплячки і борсук. Але далеко від свого житла не йде. Оберігає його, оскільки воно добротне і багато звірів намагаються ним заволодіти. Серед основних претендентів — лисиці, єнотовидні собаки, дикі коти.

Під час прогулянок у лісі можна помітити на кущах клоччя шерсті різного кольору. Це сліди линьки. Куниці, ласки, горностаї, білки та інші пухнасті звірі починають міняти зимовий одяг на літній. І цей період переодягання триває кілька тижнів. Помітно переодягається і сама природа, і звірі пристосовуються не тільки до температури, а й до кольорів, у які одягаються дерева, кущі, трави. Не випадково у цей час суворо заборонене полювання.

Отже, природа оживає, змінюють свої декорації ліси, гаї, парки, діброви. Календарна весна, незважаючи на різні кліматичні зміни, поселяється впевнено на просторах країни.