Вівторок, 2 березня 2021 року № 16 (19864)
http://silskivisti.kiev.ua/19864/print.php?n=48176

Снігові лавини

Микола ЮРЧИШИН.

Виникнення лавин можливе в усіх гірських районах світу, де встановлюється стійкий сніжний покрив. В Україні вони поширені в Карпатах і Кримських горах.

НАЙСПРИЯТЛИВІШИМИ для лавиноутворення є схили крутістю 25-45 градусів. Однак відомі сходи лавин зі схилів усього 15-18 градусів. На крутіших сніг не може накопичуватися у великих кількостях і потроху скочується в міру над­ходження. Об’єм снігу в них може доходити до декількох сотень кубічних метрів, однак небезпечними для життя можуть бути навіть менші у десятки разів.

Лавини бувають різні. Це залежить від характеру руху снігу по схилах.

Так, скажімо, при осовах (снігових зсувах) виникає відрив і сповзання снігових мас, але сніг, що лежить нижче, затримує рух, і він зупиняється, не дійшовши до дна долини. Швидкість снігу при цьому невелика. Вважається, що подібне переміщення не становить особливої небезпеки, але існують і протилежні факти. Так, 10 лютого 1951 року відомий гірський провідник Сепп Курц загинув у лавині, довжина і ширина якої дорівнювали 6 та 4 м відповідно, а товщина снігового покриву при цьому сягала всього 24 сантиметрів.

Лоткові лавини рухаються по заглибинах, улоговинах та ерозійних борознах. Їхня швидкість значно більша, ніж у осов. Рух снігу набуває форми течії, яка біля підніжжя схилу утворює лавинний конус.

Стрибаючі рухаються по уступах, вільно падаючи з них. Якщо канал стоку, по якому сповзає сніг, має підвісні ділянки, то рух снігових мас при вільному падінні набуває величезної швидкості. Лавини зі спушеного свіжого снігу, який випав за морозної погоди, можуть набирати швидкість до 250-300 км/год. Вони виникають безпосередньо під час снігопаду чи одразу після нього. Небезпечними при стрибаючих лавинах є повітряні хвилі, які являють собою хмару дрібного снігового пилу, від якого можна навіть задихнутися. Такі снігові зсуви мають велику руйнівну силу. Прикладом є подія на станції Даллас в Австрії 1954 року, коли повітряна хвиля перекинула залізничний вагон масою 42 тонни, а 120-тонний електропотяг підняла з колії і вдарила по будинку вокзалу.

Є ще такий тип лавини, як снігова дошка. Це коли вдень сонце нагріває верхні шари снігу, і вони починають танути, вночі все замерзає і перетворюється на міцну тверду кірку. Нижні шари, що стискаються під власною вагою, просідають, між ними та настом утворюється повітряна пустота. Снігова дошка дуже крихка, іноді достатньо легкої дії, аби відбувся її відрив. Такі лавини виникають здебільшого в період різкого похолодання, снігопадів, коли сніг значно перевантажує схил.

Для територій, які мають небезпеку лавиноутворення, складаються спеціальні мапи, на яких виділяються райони зі значною, середньою чи слабкою лавинною небезпекою, а також райони з потенційною небезпекою — тобто безпечні, але які можуть стати лавинонебезпечними при вирубуванні лісу чи вимиванні ґрунту на схилах.

Для попередження неконтрольованого сходу лавин провадяться різні комплекси заходів, серед яких навіть обстріл із артилерійської зброї гірських схилів.