П’ятниця, 4 червня 2021 року № 41 (19889)
http://silskivisti.kiev.ua/19889/print.php?n=48989

  • У Верховній Раді

Перспективи — «енергетичне стійло»

Марина Тішкова.

Пленарний тиждень розпочався досить жваво: владу критикувати є за що, й опозиція це робить влучно. Загалом за два дні розглянуто три з половиною десятки проєктів законів та постанов, ухвалено вісім законів.

ДУЖЕ емоційно і гостро виступив лідер партії «ЄС» п’ятий президент П. Порошенко: «Маємо визнати, що Зеленський і компанія — справжні майстри спорту. Тільки не з подолання коронавірусу, а з погіршення рівня життя людей. Саме тому сьогодні опозиція і парламент заважають партії влади, бо звідси народ має почути правду. Червневі ціни на газ для населення будуть рекордними за всю історію незалежної України. Тарифи з урахуванням ПДВ і транспортування сягнуть від 9 до 14 тисяч гривень за тисячу кубів. Це 500 доларів!

Хіба зросла зарплата? Хіба зросли пенсії? А може, субсидіями хтось компенсував різке погіршення рівня життя людей? Ні. Навіть сьогодні в порядку денному ми не бачимо проєкту змін до бюджету, яким передбачені кошти на збільшення виплат субсидій найменш захищеним верствам населення. Чого варта постанова так званої страсної п’ятниці, коли через паперову тяганину в умовах COVID-19 людей змушують вишикуватись у чергу з довідками перед управліннями соцзахисту... Якщо не знаєте, як, подивіться на досвід 2015 року: автоматично семи мільйонам домогосподарств були перераховані субсидії, і люди отримали потужний соціальний захист. Ви ж сьогодні передбачили допомогу лише для трохи більше двох мільйонів. Скажіть, будь ласка, а п’яти мільйонам українських домогосподарств що треба робити?

З 1 січня цього року ви вперше з 2017-го скасували пільгову ціну на електроенергію для населення. А як же ваші обіцянки вдвічі знизити тарифи, так само як і обіцянки пересісти з кортежів, не заїжджати на державні дачі? Чому ви так швидко про це позабували?

Я твердо переконаний, що двократне зростання цін на базові продукти і товари для українців має бути компенсоване. Із цього приводу нам треба запросити пана Прем’єр-міністра в п’ятницю та запитати про виконання норми закону щодо захисту українців. Вона передбачає у випадку різкого зростання цін індексацію зарплат і пенсій. І саме цьому, а не вашим дивним «відосикам» має бути присвячене засідання Ради національної безпеки і оборони. Ми маємо захищати Україну і українців. А вам заважає мова, бо питання самоідентифікації ви замінюєте лобізмом ваших телеканалів і ваших керівників. Бо, виявляється, дуже важко перекладати українською мовою ті серіали, якими вони намагаються обдурювати українців. Я не думаю, що сьогодні законопроєкт №5554 («слуги» хотіли, щоб норми стосовно транслювання фільмів на телебаченні та в кінотеатрах державною мовою почали діяти через два місяці після завершення карантину, дата кінця якого не відома; на щастя, у підсумку його в порядок денний не включили. — Ред.) є тим пріоритетом, який чекає Україна. Якщо хочете щось розглянути, це має бути законопроєкт про колабораціонізм, який уже пів року лежить у Верховній Раді. І не на підставі сумнівних санкцій, а на підставі закону притягайте до відповідальності «п’яту колону».

І ще одна позиція. Я твердо наголошую, що речі треба називати своїми іменами. Це не нас не запросили на саміт НАТО, а це пан Зеленський не зміг добитися бути присутнім на цьому заході й згуртувати міжнародну коаліцію на підтримку і захист України, як ми зробили у 2014 році. Це не хтось не дав можливості продовжити санкції проти «Північного потоку-2». Фактично ми маємо визнати, що він буде добудований у зв’язку з вашою злочинною бездіяльністю, й Україна втратить статус потужної транзитної країни. Ви нас прирікаєте опинитися в енергетичному стійлі Москви, а не бути союзниками в Брюсселі».

Можливо, після такого «ляпаса» депутати запрацювали жваво. Внесено технічні зміни до законодавства, щоб медики, які торік на роботі захворіли на коронавірус, а групу інвалідності внаслідок цього отримали цього року, змогли одержати свої страхові виплати. Також пропонують запровадити штрафи за продаж ліків особам молодше 14 років. Відповідний законопроєкт, навіяний кількома випадками отруєння пігулками і смерті внаслідок цього учнів середньої школи, ухвалено в першому читанні. Попереду ще кілька пленарних днів.