П’ятниця, 4 червня 2021 року № 41 (19889)
http://silskivisti.kiev.ua/19889/print.php?n=49001

  •  На зв’язку — Луганщина

Заклали дослідні ділянки

Олександра БАРВІНСЬКА.

ВПЕРШЕ за останні сім років Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ) заклав дослідні демонстраційні ділянки поля у селищі Петрівське Старобільського району, на яких посіяно 11 гібридів соняшнику. Під час передпосівного обробітку ґрунту та внесення насіння для студентів спеціальності «Агроінженерія» провели практичні заняття з визначення посівної придатності насіння різних гібридів, використання сучасних технологій в його обробітку. Доглядати за демополями будуть фахівці, студенти долучатимуться під час запланованих навчальним процесом практик.

Гаї біля териконів

ТОРІК область постраждала од масштабних пожеж. Багато регіонів України запропонували краянам свою допомогу. Зокрема, львів’яни зобов’язалися допомогти у відновленні зелених насаджень. Уже минулого року восени поблизу Сєверодонецька висадили першу партію саджанців із Галичини. Нещодавно звідти прибула нова партія молодих деревець кримської сосни. Обрали саме цю рослину, бо вона дуже стійка й адаптивна до різних природних умов. У Криму вони утворюють ліси на схилах заввишки 800-1000 метрів! «Також ми хотіли показати, що тема повернення Криму для нас така сама важлива, як і визволення від російських окупантів земель Донеччини і Луганщини», — наголосив депутат Львівської облради Олександр Ганущин, який опікується цим проєктом.

Місцеві жителі, львівські волонтери та військові впоралися із висадкою дуже швидко. Тож за кілька років поруч териконів зазеленіє ще один молодий лісок.

Канада допоможе розвивати кооперативи

ВПРОВАДЖУЄТЬСЯ проєкт «WeProsper», метою якого є допомога у створенні мультифункціональних кооперативів. Він реалізується у регіоні за фінансування уряду Канади, підтримки Дніпропетровської обласної громадської організації «Сільськогосподарська консультаційна служба» й канадської неурядової організації SOCODEVI.

Передусім нова справа має прислужитися сільському населенню, бо спрямована на інтенсивний розвиток індивідуального виробництва через створення сільськогосподарських кооперативів. Основні сфери діяльності проєкту — вирощування овочів та фруктів, виробництво молока, зерна, круп’яної продукції, ягідництво, птахівництво.

На території Щастинського, Старобільського та Сєверодонецького районів організатори вже провели плідні зустрічі із одноосібниками, власниками малих фермерських господарств. Процес пішов!

Сироти потребують житла

У КРАЇ для 19 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і осіб з їх числа придбано житла більш як на сім мільйонів гривень. Загалом же торік на виконання цієї програми область одержала 17 млн 802 тис. гривень. Кошти були розподілені між бюджетами міст, районів і територіальних громад для придбання житла 44 особам. На робочій нараді у Сєверодонецьку з’ясовувалися причини неосвоєння грошової компенсації. Керівникам органів влади на місцях доручено до 1 липня завершити роботу з придбання власної оселі ще 25 знедоленим дітям.

До речі, цьогоріч уперше місцеві бюджети отримають кошти на створення притулків, денних центрів, мобільних бригад, консультативних служб для надання допомоги постраждалим від насильства.

Бджолярів прибуває

ДО ДЕРЖРЕЄСТРУ операторів ринку в краї торік внесено 1792 пасіки. Така інформація прозвучала під час регіонального форуму «Органічна Україна-2021. Сєверодонецьк», що відбувся у форматі онлайн-конференції. Державну підтримку одержали 1005 пасічників за 46,1 тисячі бджолосімей на суму 9 мільйонів 230 тисяч гривень. П’ять місцевих суб’єктів господарювання, які опікуються бджільництвом, сертифіковані як органічні виробники. Учасники конференції обговорили перспективи розвитку галузі в регіоні, поділилися проблемами і власним досвідом їх вирішення. Багато думок було висловлено щодо розвитку органічного бджільництва, на який сьогодні великий попит у всьому світі. А одним із пріоритетних завдань було визначено долучення дедалі більшої кількості місцевих пасічників до легального ведення бізнесу. Адже сертифікація пасіки і внесення її власника до держреєстру дає чимало переваг, зокрема, щодо отримання різного виду компенсацій від держави та міжнародних проєктів розвитку.

Зростають патріотами

ЮНІ шанувальники творчості Великого Кобзаря — переможці Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка — вшанували його пам’ять на Чернечій горі. 55 дітей з усієї Луганщини відвідали Канівський державний музей-заповідник «Могила Т. Г. Шевченка» та поклали квіти до монумента поета. Працівники музею розповіли цікаві маловідомі подробиці про життєвий і творчий шлях світоча нації, історію перепоховання його праху, описали скорботну і водночас життєствердну процесію від Петербурга до Чернечої гори.

Герої залишаються в строю

У СЄВЕРОДОНЕЦЬКУ місцеві поліцейські власним коштом встановили пам’ятник правоохоронцям, які загинули під час російсько-української війни. Меморіал незвичайного героїчно-романтичного дизайну розташувався на території обласного управління Нацполіції. На граніті викарбувано імена трьох загиблих правоохоронців: Сергій Щокін, Віталій Петренко та Герой України Сергій Губанов. Вшанувати їхню пам’ять прийшло кількасот поліцейських. Священнослужитель Православної церкви України провів молебень.

За словами очільника обласної Нацполіції Олега Григорова, подвиг побратимів є прикладом порядності, мужності, вірності країні та рідній землі.

«Азот» — історія міста і поколінь

ПрАТ «Сєверодонецьке об’єднання Азот» відзначило 70-ту річницю свого існування. Ювілей підприємства святкували напередодні Дня міста Сєверодонецьк. Славу його творили тисячі працівників, цілі покоління та династії азотівців, представники яких прийшли на захід. Та й сама міська інфраструктура значною мірою створена за безпосередньої участі «Азоту». Найкращим співробітникам об’єднання вручили державні нагороди та відзнаки місцевої влади.

Зі сходу до заходу!

ОБЛАСНИЙ рок-фестиваль «Зі сходу до заходу» відбувся у Старобільську. Його учасниками стали 13 музичних колективів із різних регіонів країни. Співорганізаторами стали відомі гурти «ТНМК», «Жадан та собаки». Захід розпочався на літературному майданчику «Дике поле», де виступили Олег Сенцов, Артем Полежака та Катерина Калитко. Під час фестивалю у різних творчих формах представлявся туристичний потенціал, історія краю. Гостей вразила виставка мототехніки, на якій своїх залізних коней різних марок і років випуску репрезентували понад 100 учасників.

«Ми влаштували цей фестиваль, щоб подати країні сигнал, що український схід починається тут, на Луганщині», — наголосив письменник Сергій Жадан, для якого Старобільськ є малою батьківщиною.