П’ятниця, 6 серпня 2021 року № 58 (19906)
http://silskivisti.kiev.ua/19906/print.php?n=49546

  • Відповідає «Соняшник»

Звідки взялася Книга рекордів Гіннесса?

Хоча перші кілька тисяч примірників найвідомішої у світі книги рекордів і було віддруковано в Лондоні 1955 року, а все ж відлік її історії справедливіше було б почати з 1759-го. Бо саме тоді у Дубліні, столиці Ірландії, такий собі підприємливий чоловік на ім’я Артур Гіннесс відкрив свою першу пивоварню. До 1930 року компанія «Гіннесс» володіла двома заводами у Великій Британії, а реклама «Гіннесс — це сила» заманювала любителів пива у місцеві бари. За кухлем напою чоловіки нерідко затівали між собою суперечки на різні пізнавальні теми. Наприклад, одні мисливці стверджували, що золотиста сивка — найшвидший птах у Європі, а інші запевняли, що це шотландська куріпка. Ще хтось був певен, що хутро білого ведмедя найтепліше у світі, тоді як інші з цим не погоджувалися…

Свідком таких дискусій у барах часто доводилося бути і тодішньому директору-розпоряднику пивоварної компанії Х’ю Біверу. Якось у колі колег він розповів про це, і комусь із присутніх спало на думку запропонувати завсідникам пабів (звісно ж, за гроші, бо всі хотіли заробити) такий собі довідник — достовірне джерело різної пізнавальної інформації.

Молодший пивовар компанії «Гіннесс Парк Ройал» Кріс Четуей тут же порекомендував людей, які цілком підходили на роль авторів і видавців такого «першоджерела інформації» — братів-близнюків Норріса і Росса Макуїртерів, які згодом відкрили власне інформаційне агентство. Робота тривала понад рік, і ось у серпні 1955-го перша Книга рекордів Гіннесса на 198 сторінках була готова.

Перше видання називалося «Книга найвищих ступенів. Про найвище і найнижче, найбільше і найменше, а ще маленьке, швидке, старе, нове, голосне, гаряче, холодне і сильне». Отака була назва! Буквально за якихось кілька місяців книга стала бестселером у Сполученому Королівстві, а в листопаді 1974 року удостоїлась і власного місця в ряду книги рекордів, названої на честь пивовара Гіннесса, — коли було розпродано рекордний наклад 23,9 млн примірників. До 1997 року ця цифра зросла ще на 75 мільйонів, а до початку нинішнього століття — усіх 120 мільйонів. На сьогодні у світі більшим накладом видавалася лише Біблія.