П’ятниця, 24 грудня 2021 року № 95 (19943)
http://silskivisti.kiev.ua/19943/print.php?n=50688

  • Зелена аптека «Сільських вістей»

Переступень білий

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, дієтолог.

НА ТЕРИТОРІЇ України можна зустріти два види цієї рослини: переступень білий і переступень дводомний, який відрізняється від білого червоними ягодами. Найпоширенішим є переступень білий. У народі його ще називають адамів корінь, переступень чорноягідний, нечіпай-зілля.

В коренях переступня білого містяться глікозиди, жирні кислоти (олеїнова, пальмітинова та ін.), алкалоїд бріоніцин, курбітацини B, D, E, L, пектинові сполуки, ефірна олія, гіркі і дубильні речовини, кумарини, смоли, фітостерини та ряд інших біологічно активних сполук.

У народній медицині використовують відвар трави для лікування ревматизму у вигляді ванн та відвар кореня. Ним лікують бронхіти, головні болі, кашлюк, очні та захворювання серця, подагру, невралгію, набряки в суглобах. Також виводять бородавки і пігментні плями.

Раніше настоянку зі свіжих коренів застосовували для виготовлення препарату «Акофіт». Ним лікували радикуліти, неврити, ревматизм, простріл, плексити. Проведені експерименти показали протипухлинну дію препаратів на основі переступня білого. За давніх часів в європейській медицині настоєм переступня білого лікували епілепсію, параліч, асцит, захворювання серця, подагру, він також слугував як блювотний, гемостатичний, послаблювальний та антигельмінтний засіб.

Ось найпоширеніші рецепти з цієї рослини.

Настій кореня переступня білого. Чайну ложку кореня залити склянкою окропу, дві години настояти та процідити. Приймати по 1-2 столові ложки 2-3 рази на день при кашлі як відхаркувальний та заспокійливий засіб протягом 5-7 днів.

Відвар із кореня. 15 грамів подрібнених коренів залити склянкою окропу, кип’ятити в емальованому посуді на водяній бані протягом 20 хвилин, процідити гарячим крізь 2-3 шари марлі, відтиснути та довести об’єм перевареною водою до початкового. Зберігати у холодильнику. Пити по чайній ложці тричі на день після їди як відхаркувальний засіб. Курс лікування — 5-7 днів. Відвар тримати в недоступному для дітей місці!

Відвар із кореня №2. 10 грамів кореня залити склянкою окропу, поставити на малий вогонь та кип’ятити 30 хвилин. Дати схолонути та процідити. Вживати по чайній ложці тричі на день за 30 хвилин до їди. Лікують подагру, захворювання легенів та серця, паралічі, епілепсію, радикуліт.

П’ють по чайній ложці та полощуть горло при захворюваннях горла та ротової порожнини. Допомагає відвар і при зубному болі. Настій і відвар коренів помічний як сечогінний засіб, а також при захворюваннях серця та при очних хворобах, за виразки шлунка та кишківника. Застосовують його як гіпотензивний, гемостатичний та абортивний засіб. Лікують цукровий діабет. Водний відвар п’ють при епілепсії по чайній ложці тричі на день.

Настій трави. 8,5 грама подрібненої надземної частини рослини залити склянкою окропу, настоювати дві години в закритій емальованій посудині, процідити. Приймати по столовій ложці тричі на день після їди для лікування псоріазу. Цей же настій використовують для примочок.

Настій листя. Пів чайної ложки листя залити 300 мл окропу, настоювати в закритій посудині три години, процідити. Пити при поліпах шлунка по столовій ложці тричі на день через годину після їди протягом 20-25 днів.

Настій кореня або пагонів. Пів чайної ложки подрібнених коренів або пагонів залити двома склянками окропу, настояти, закутавши у закритій посудині, дві години. Процідити. Приймати по столовій ложці тричі на день після їди протягом 30 днів, зробити перерву на 5-7 днів і повторити прийом як допоміжний засіб при лікуванні онкозахворювань.

Настоянка кореня. 10 грамів сухого кореня переступня білого залити 100 г 40-відсоткового спирту або горілки, настоювати 14 днів, процідити та віджати. Пити по 10-20 крапель із водою 2-3 рази на день при набряках різного походження, ракових захворюваннях, болях у ділянці серця, мігрені, підвищеній нервовій збудливості, епілепсії. Курс лікування — 3-4 тижні.

Зовнішньо настоянка допоможе як болетамівний засіб при міозитах, мігрені, гострих радикулітах, різних невритах, невралгіях, люмбаго, плекситах, ішіалгії, ревматизмі, подагрі, паралічі, епілепсії, а також справляє ранозагоювальну дію.

Свіжий сік із кореня вживають по 4-8 грамів (не більше 10 грамів на прийом) із водою 1-2 рази на день або настоянку із 30 г кореня на 700 мл вина по столовій ложці 2-3 рази на день як сечогінний засіб.

Мазь із кореня переступня білого. Свіжий корінь добре промити, кип’ятити протягом 1-2 хвилин, пропусити через м’ясорубку та відтиснути крізь щільну тканину. 20 мл отриманого соку змішати з ланоліном або вершковим маслом (40 г). Тоді частинами додати вазелін (40 г) і знову перемішати. Зберігати в холодильнику. Застосовувати для лікування шкірних захворювань та уражень волосистої частини голови.

Мазь зі свіжого кореня. Чайну ложку подрібненого кореня старанно перемішати зі 100 мл рослинної олії або вазеліну. Вживати для розтирання при ревматизмі, подагрі, міжреберній невралгії.

Олія з кореня. Зрізати верхівку великого кореня, вирізати порожнину, залити в неї оливкову олію, закрити корінь зрізаною верхівкою та закопати в землю на 2-3 місяці. За цей час олія стане білою та густою. Використовувати для втирання у хворі місця при подагрі.

Розпарений корінь прикладати на чиряки та нариви, застосовувати для лікування запалення внутрішнього вуха, відваром трави обкладати хворе горло. Свіжий потовчений корінь допоможе при невралгії, пухлинах суглобів та як болетамівний засіб. Хворі місця слід розтирати свіжим коренем, його відваром або настоянкою.

Зі свіжих коренів готують пластир як ранозагоювальний засіб.

Сухий порошок із кореня приймати по 0,5 г 2-3 рази на день задля послаблювальної дії.

Присипка з порошку сухого кореня переступня білого застосовується як ранозагоювальний засіб при трофічних виразках, для виведення бородавок та пігментних плям.

Попередження. Рослина отруйна, тому лікуватися нею потрібно за рекомендацією та під наглядом лікаря-фітотерапевта.