Вівторок, 4 жовтня 2022 року № 36 (19980)
http://silskivisti.kiev.ua/19980/print.php?n=51790

Вік пенсійний, а пенсії нема

Галина ВЕРНИГОРА.

БАГАТО співвітчизників, які цього року досягли пенсійного віку, не зможуть вчасно вийти на відпочинок — у визначені законом 60 років. Річ у тому, що є дві основні обов’язкові умови виходу на пенсію: досягнення пенсійного віку та наявність необхідного страхового стажу. Якщо з першою умовою в усіх рано чи пізно складається, то з другою пощастило не всім. Хоча у багатьох стаж роботи вимірюється не двома і навіть не трьома десятиліттями.

Проте стаж стажу — різниця. Адже цього року для вчасного виходу на пенсію потрібно мати щонайменше 29 років страхового стажу. А він може бути значно меншим, ніж загальний трудовий стаж. Тоді як страховий стаж — це період роботи, під час якого за працівника сплачувалися податки і, найголовніше, сплачувався єдиний соціальний внесок, з якого і здійснюються пенсійні виплати. І якщо в якийсь період ви працювали неофіційно і в цей час за вас ніхто не платив ЄСВ, то ці роки можна викреслити зі страхового, а отже, з пенсійного стажу.

Ще один неприємний момент: якщо вам нині не вистачило всього року страхового стажу, щоби вийти на пенсію в 60, то й наступного, коли вам буде 61, ви не зумієте «наздогнати» пенсію. І ось чому: 2023-го потрібно буде мати вже 30 років страхового стажу, щоби вийти на пенсію.

Тоді вам залишається ще один варіант — піти на пенсію 2025-го, коли виповниться 63 роки, якщо на той момент у вас буде накопичено щонайменше 22 роки страхового стажу. А якщо й тоді його не вистачить, то залишається ще одна спроба — піти на пенсію у 65. Для цього 2027-го достатньо буде мати 15 років страхового стажу.