Вівторок, 31 січня 2023 року № 5 (19997)
http://silskivisti.kiev.ua/19997/print.php?n=52267

Зимовий корм птахів

Михайло ХАЩІВСЬКИЙ-ГУЙ,

член Українського товариства охорони птахів Західноукраїнського орнітологічного товариства.

с. Городище Самбірського району

Львівської області.

ДВІ години бродив я по засніженому полю в пошуках щиглів. А ось і вони. Неподалік меліоративного каналу розкльовують головки реп’яха. Насіння цих рослин — найулюбленіший зимовий корм щигликів.

Твердий сніг і вітер зробили недоступним для інших птахів насіння низькорослих бур’янів. Зима вносить свої поправки в життя пернатих. Дрозди залітають у пусті фруктові сади і обкльовують примерзлі яблука, що залишилися на гілках дерев. Снігурі живляться ягодами калини і горобини. Сюди ж прилітає сойка. Тут знаходять поживу синички і навіть горобці.

Багато справ у натураліста зимової пори. За дві години всюди не встигнеш побувати. Тому не варто бігати по всьому полю, а йти туди, де розраховуєш побачити щось найцікавіше. Терпляче стежачи і спостерігаючи, помітите, що у кожної пташки є свій спосіб добування їжі. Наприклад, ось як синички роздовбують соняшникове насіння. Пташка затискує його міцними пальчиками лівої лапки і розкльовує дзьобиком. Хліб синичка притискує лапкою до гілки і відщипує маленькі шматочки.

Це дуже корисна пташка. Якось у саду одного молодого фермера з’явилося дуже багато гусениць метеликів — непарного шовкопряда, які поїли все листя на деревах. Та ось восени сад щоденно почали відвідувати великі синиці, і гусенична напасть майже зникла. Протягом усього літа фермер милувався прекрасним зеленим садом.

Живуть у нас синички постійно. Це дуже невибагливі пташки. Холоду не бояться, але коли дерева покриються льодяною кіркою, їм ніде знайти поживу і вони голодують. Тому у цей час треба подбати про підгодівлю. Найкращим кормом для синиць є насіння соняшнику, хлібні крихти, несолене сало або м’ясо. Треба не забувати періодично очищати годівницю від снігу та льоду.

Влаштовуючи годівниці, ми сприяємо гніздуванню поблизу осель наших корисних пернатих друзів, а відтак беремо участь у боротьбі за високі врожаї на полях та в садах, оберігаємо наші лісові багатства.

До речі, вчені-орнітологи підрахували: одна пара великих синиць за 15 днів принесла своїм пташенятам корм 4135 разів.