Вівторок, 31 січня 2023 року № 5 (19997)
http://silskivisti.kiev.ua/19997/print.php?n=52268

Задля захисту морської фауни

Микола ЮРЧИШИН.

19 ЛЮТОГО у всьому світі відзначається День захисту морських ссавців. Нині на планеті залишилося їх 119 видів. До морських ссавців належать ластоногі (тюлені, морські леви, морські котики, моржі), китоподібні (кити, дельфіни, морські свині), сирени (дюгоні, ламантини), морські видри й білі ведмеді. Від цих тварин залежать рівновага морських екосистем, кількість риби й навіть зміна клімату. Крім природних ризиків, морським ссавцям загрожує і непродумана діяльність людини. Це, зокрема, офіційний про­мисел, забруднення морських вод, потрапляння у риболовецькі сіті, браконьєрство, вилов для використання в дельфінаріях та океанаріумах, антропогенні зміни клімату, шумове забруднення вод суднами, військові випробування тощо.

Цей день запроваджено з 1986-го, коли після 200-річного винищення китів Міжнародна китобійна комісія ввела заборону на китовий промисел та торгівлю китовим м’ясом.

Цей мораторій забороняє будь-яке полювання на китів та торгівлю їхнім м’ясом у всьому світі. Винятками є тільки наукова діяльність та задоволення потреб корінного (аборигенного) населення. Вони встановлюються з дозволу урядів — членів Міжнародної китової комісії, до якої входять понад 80 країн. Незважаючи на те що ця заборона діє й сьогодні, винищення тварин продовжується. Такі країни, як Японія, Ісландія та Норвегія, де китобійні традиції дуже міцні, продовжують цим займатися в рамках суворо визначених квот. Корінні народи Гренландії, Аляски та Чукотки також не припиняють полювання на китів. Крім офіційного промислу, у багатьох частинах світу процвітає браконьєрство. До того ж чимало ссавців гине внаслідок екологічних катастроф, зокрема розливів нафти з танкерів та бурових платформ.

Щороку цього дня природоохоронні організації влаштовують акції на захист китів та інших морських ссавців. Часто екологи об’єднуються і присвячують цей день захисту одного унікального виду, якому загрожує небезпека зникнення.

В Україні цю дату можна назвати днем захисту дельфінів. Адже вони є єдиними представниками морських ссавців, які живуть у наших солоних водах. Тут водяться три види морських ссавців — дельфін афаліна, дельфін білобокий, або звичайний, та морська свиня, або азовка. Через загрозу зникнення всі ці види морських ссавців занесені до Червоної книги України і підлягають особливій охороні. А їхній вилов і використання у комерційних цілях заборонено законом. Крім того, на узбережжі Криму (м. Тарханкут), о. Зміїний та у дельті Дунаю зустрічався тюлень-монах, який на сьогодні вважається зниклим видом.

9 квітня 2015 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони біорізноманіття» №323-VIII, згідно з яким забороняється діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води. Всеукраїнська екологічна ліга спільно з іншими громадськими природоохоронними організаціями багато років домагалась ухвалення цього закону, оскільки більшість дельфінаріїв, які працюють в Україні, утримують дельфінів у невідповідних умовах.

На жаль, незважаючи на ухвалений закон, деякі підприємці продовжують жорстоку експлуатацію цих дуже розумних і благородних тварин.