Архів
Вівторок,
28 березня 2023 року

№ 13 (20005)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували Тетяна РОЗДОБУДЬКО
і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

...I посуд знову білосніжний

«Як відчистити емальований посуд?» — запитує нас Лариса Петрівна Гриб із с. Красносілки Олександрівського району Кіровоградської області.

ЕМАЛЬОВАНІ каструлі, миски та бідончики досить важко відчистити від чорного нальоту, накипу і жовтизни. Однак домогтися того, щоб посуд знову став білосніжним, можна! Причому за копійки і не докладаючи великих зусиль.

Візьміть 1/4 склянки соди, 2 ст. л. перекису водню і 0,5 ст. л. будь-якого засобу для миття посуду. Суміш повинна бути не дуже рідкою — скоріше, нагадувати пасту. Якщо суміш вийшла рідкуватою, то додайте ще соди.

Отриману масу пересипте в каструлю чи що вам треба відчистити. Рукою розподіліть пасту по стінках і дну емальованого посуду. В такому вигляді залиште приблизно на годину.

Затим зчистіть вологою губкою (не металевою, а спеціальною для миття посуду, що нині продається в кожній крамниці) залишки бруду. Наліт має відійти досить легко.

Якщо каструля була не дуже брудна, то після пасти вона стане білосніжною. Але якщо сліди накипу тощо ще залишилися, то можна провести додаткову процедуру.

Наберіть повний посуд води, поставте на газ. Коли вода закипить, вимкніть вогонь і додайте 2 ст. л. лимонної кислоти. Залиште в такому вигляді на одну годину.

Потім просто почистіть каструлю ще раз мийним засобом для посуду і промийте водою.

Після цих двох процедур емальована каструля почищена настільки, наскільки це можливо! Звичайно, якщо у вас дуже старий і брудний посуд, то, найімовірніше, ідеального білого кольору йому не повернути, проте повністю видалити бруд реально.

Версія для друку          До списку статтей

КЛІМАТ настільки змінився у бік потепління, що тепер чимало господарів навіть у центральних, ба й західних регіонах країни намагаються плекати баштан. Однак! Хоч літо зазвичай спекотне, приморозок може побити ці теплолюбні культури рано восени, тож за досить короткий період кавуни і дині просто не встигають набрати повної ваги і стиглості. Тому наша порада — вирощувати баштанні розсадним способом. А як при цьому не наробити помилок, розповімо в наступному випуску.

У ще одному матеріалі опишемо ваші дії у перший тиждень життя інкубаторних курчат. Зрозуміло, що ви маєте стати «квочкою» для маленьких пухнастих створінь, аби вони не замерзли і не похворіли.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове