Вівторок, 4 квітня 2023 року № 14 (20006)
http://silskivisti.kiev.ua/20006/print.php?n=52519

  • Нотатки метеоролога

І пригріє, і дощиком посіє

Тетяна АДАМЕНКО,

ПОЧАТОК весняних процесів нинішнього року відбувся дуже рано: у південній та західній частинах країни ще в січні, на решті території — у першій половині лютого, що на місяць раніше норми, на північному сході — на початку березня. Проте за рівнем температури активна вегетація зимуючих культур розпочалася лише із середини березня.

В останні березневі дні відбулося суттєве похолодання, навіть утворювався сніговий покрив у північних та західних областях, проте це було короткочасно і не становило загрози рослинам.

За місячним прогнозом погоди, цьогорічного квітня середня місячна температура на переважній частині території України очікується вищою за кліматичну норму і становитиме 9-13 градусів тепла. Кількість опадів буде близькою до норми по всій території країни — 90-100 відсотків.

На початку квітня ймовірне переміщення активного циклону із Балкан, який принесе дощі й у південні області. Наприкінці першої декади, за умов зміни синоптичної ситуації, вже можна чекати активного наростання тепла на всій території країни. Найінтенсивніше потепління очікується у південних та центральних областях, коли фон денної температури буде плюс 11-17 градусів, на півдні — до 20-22 градусів тепла.

У другій декаді квітня ймовірна хвиля холоду (зниження температури вночі, крім півдня та крайнього заходу, до приморозків) і лише невеликі опади.

У третій декаді прогнозується підвищення температури вночі до 7-12, вдень — до 16-22, на Півдні та Заході України — місцями до 24-26 градусів тепла.

За кліматичними даними, жодного разу за всю історію метеорологічних спостережень квітень не був холоднішим, ніж березень, як не був і теплішим за травень.

Проте, за даними багаторічних спостережень метеорологічних станцій, під час похолодань цього місяця майже щороку трапляються приморозки, інтенсивність яких на ґрунті може досягати 5-10 градусів, на північному сході — 10-15, на Південному узбережжі Криму — 4-6 градусів морозу. Надзвичайною кількістю приморозків відзначився квітень 2017-го, що призвело до втрати частини врожаю плодових та ягідних культур, адже спостерігалися ці приморозки після аномально теплої погоди у березні, яка обумовила раннє цвітіння плодових.

Для нашої території характерне надзвичайне різноманіття погоди у весняний період. Так, 1929 року перша декада квітня була по-зимовому холодна. Морози досягали мінус 12-15 градусів, на Житомирщині — мінус 17, а висота снігового покриву в багатьох районах становила 20-40 сантиметрів. 2012-го він був одним із найтепліших за весь період метеорологічних спостережень, максимальна температура повітря вдень була плюс 29-32 градуси.

У квітні зазвичай активізується грозова діяльність, відзначаються перші зливи, зацвітають жовтець, кульбаба, продовжують квітувати проліски. В кінці місяця у південній половині України вдягається в своє весняне вбрання жовта акація, зацвітають верба, клен гостролистий, смородина, порічки, аґрус.

начальник відділу агрометеорології Українського гідрометцентру.