Вівторок, 20 червня 2023 року № 25 (20017)
http://silskivisti.kiev.ua/20017/print.php?n=52829

Тривожні симптоми

Анатолій ДОРОГИЙ,

кардіолог.

ЧАСТІ походи вночі до туалету можуть бути ознакою гіпертонії чи одним із симптомів застійної серцевої недостатності.

Зазвичай людина має щоночі безперервно проспати від 6 до 8 годин. Ті, що часто прокидаються від позивів до туалету, не мають нормального циклу сну. Цьому є багато причин: велика кількість випитої рідини; кофеїн або алкоголь перед сном; малий об’єм се­чового міхура; високий кров’яний тиск; нелікований діабет І чи ІІ типу; вагітність; затримка води; апное уві сні; доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) у чоловіків. А також деякі ліки: діуретики, серцеві глікозиди, демеклоциклін, літій, метоксифлуран, фенітоїн, пропоксифен і надмір вітаміну D.

Дослідження показали, що люди, які вставали до туалету принаймні один раз за ніч, мали на 40 відсотків більший ризик виявів гіпертонії. В Японії, де проводилися ці спостереження, взяли до уваги зв’язок між надмірним споживанням солі і високим кров’яним тиском. Середнє споживання солі в цій країні становить близько 10 г на день. Що вдвічі перевищує середньо рекомендоване споживання — 4-5 г на день. В Україні, на жаль, також часто зловживають сіллю.

Тим часом надмірне її споживання може стати причиною гіпертонії та серцевої недостатності. Тому є сенс у скороченні або й вилученні з раціону продуктів із високим умістом натрію — йдеться про оброблені продукти з упаковок. Не забувайте, що сіль міститься в ковбасах, консервах, хлібі, сирах і багатьох інших харчових продуктах.

Доведено, що вживання харчів із високим умістом солі пов’язане з частішим сечовипусканням уночі. Ходити до туалету вночі час від часу — цілком нормально, однак якщо таке повторюється двічі або більше —— це може свідчити про проблеми зі здоров’ям.

Проконсультуйтеся з лікарем, аби усунути першопричини й поліпшити якість життя.