Вівторок, 20 червня 2023 року № 25 (20017)
http://silskivisti.kiev.ua/20017/print.php?n=52830

Шум, тиск у вухах

Григорій КРИВИЙ, отоларинголог.

Ці неприємні симптоми можуть з’являтися, а потім зникати. Але в багатьох людей шум, котрий іноді супроводжується запамороченням, погіршенням зору під час сутінок, часто повторюється, навіть стає постійним. Про що ж він сигналізує?

ЗГІДНО з клінічними спостереженнями, є різні форми шумів. Вони складні в діагностиці, людей часто направляють до психіатра чи психолога, призначають препарати. Втім, це не завжди дає втішні результати. Шум не минає, у декого на тлі цього навіть виникають певні неврозоподібні стани. Лікарі стверджують, що в 90 відсотків випадків це є наслідком порушення кровопостачання мозочка.

Мозочок — дуже важлива частина мозку, що міститься в задній черепній ямці. Він має набагато більше звивин, ніж інші частини мозку: тут є дві третини нейронів. Вони обробляють усю інформацію, що надходить від тіла та зовнішнього середовища, й передають її іншим частинам мозку. Зокрема, й те, в якому становищі ми перебуваємо, аби стабілізувати нас у просторі, нормалізувати роботу вестибулярного апарату. Нейрони мозочка збирають слухову та візуальну інформацію, яка надходить від органів слуху та зору, відсікає всі перешкоди й шуми. Але все це за умови, що мозок має достатнє кровопостачання. В іншому разі виникають перешкоди в якісному обробленні інформації, а відповідно — й шум. На думку лікарів, у більшості випадків такий симптом — наслідок передавлювання хребетної артерії, яка проходить через хребет і шию. Здавлювання найчастіше відбувається в ділянці другого шийного хребця, що й спричиняє компресію артерії, порушує приплив крові до мозочка.

Щоб її розблокувати, потрібно працювати з другим шийним хребцем. Для цього є спеціальна вправа за назвою «погляд у небо». Її щоденне виконання по кілька разів на день дає змогу досить швидко розблокувати шийні артерії, пропрацювати другий шийний хребець, що поліпшує кровопостачання мозку, і, відповідно, усунути неприємні шуми. Аби не закрутилася голова, ліпше виконувати цю вправу сидячи.

Вирівнявши спину, повернути голову праворуч, максимально намагаючись дотягнутися до плеча. Із цього положення трохи підняти голову вгору, аби з протилежного боку (ліворуч) утворився натяг. При цьому натискати пальцями руки на другий шийний хребець, що міститься під черепом із лівого боку. У цьому положенні напруженої шиї з продавлюванням хребця затриматися на 10-15 секунд. Затим розслабити шию, трохи опустивши голову, і продовжити тримати її паралельно до плеча.

Повторити вправу з натягом, підняттям голови та розслабленням шиї 3-5 разів спочатку в один, а потім в інший бік. Через кілька днів ви відчуєте зменшення шуму, поступово він, можливо, зійде нанівець.

У разі виникнення дискомфорту в результаті виконання вправи її необхідно припинити.

Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.