Архів
Вівторок,
12 вересня 2023 року

№ 37 (20029)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували Тетяна РОЗДОБУДЬКО і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

Як позбутись омели

ОМЕЛА біла — рослина незвичайна. Цей вічнозелений чагарник у формі кулі належить до бур’янів-напівпаразитів. Живе лише на деревах (найчастіше — на тополі, клені, дубі, вербі, березі). Серед плодових культур воліє окуповувати яблуню, грушу та сливу. Зацвітає омела у березні-квітні. Жовто-зелені квітки дрібні, непоказні. Листя світло-зелене із золотавим відтінком. Омела його не скидає, тому «кулі» добре помітні на гілках дерев пізньої осені, взимку та напровесні.

Плоди — соковиті білі ягоди з клейкою м’якоттю, достигають наприкінці осені — на початку зими. Плодоношення починається зазвичай на 5-6-й рік життя «кулі». Ягоди токсичні для людини, а ось для птахів це улюблені ласощі. Пернаті скльовують плоди, а потім чистять дзьоб об кору дерев, залишаючи на ній насіння омели. Воно прилипає до гілок і проростає. Коріння омели проникає в деревину, де незабаром розвиваються корені-«присоски», крізь які паразит і викачує життєві соки своєї «жертви».

Спершу рослина-паразит розвивається повільно: у перші роки всього по кілька міліметрів. На 3-6-й рік в омели формуються стовбур і гілка із зеленим листям. Після цього її ріст помітно прискорюється, кущ досягає 60-120 см у діаметрі.

У Європі, аби стримати розповсюдження зеленого паразита, навесні (до розкриття бруньок) посадки обробляють гербіцидами.

Утім, найефективніший спосіб боротьби з «нахлібником» — спилювати уражені гілки та спалювати. У процесі зрізування слід захоплювати і частину гілки дерева, на якій оселився паразит: із прихованих у деревині корінців пізніше почнуть утворюватися нові кущі. Якщо омелу помітите на найближчих дикорослих деревах, постарайтесь позбутись її і там, інакше не виключено, що птахи знову принесуть «подарунок» у ваш сад.

Крім того, на своїй присадибі для профілактики цієї напасті не залишайте плоди зимувати на яблунях і грушах, навіть на верхівці, аби у пташок, що забруднились у клейких ягодах омели, не було приводу летіти до ваших дерев.

На одній рослині може бути більше десятка зелених куль. У результаті декоративне або плодове дерево поступово, починаючи з гілок, засихає. Особливо у посушливі роки, коли паразит відбирає у свого господаря велику кількість води.

До речі, в давнину гілочки омели використовували з лікарською метою при епілепсії, істерії, запамороченнях, для зниження артеріального тиску.

Версія для друку          До списку статтей

У НАСТУПНОМУ випуску продовжимо тему фруктових дерев персиком. Справді, якщо кілька десятиліть тому це була дивина в наших садках, то нині його вирощують не тільки дачники, а й селяни. По-перше, клімат змінився в бік потепління, і ця південна ніженка так не обмерзає, по-друге, виведено сорти, які добре ростуть у центрі й навіть на півночі країни. Мова піде про обрізку цієї культури восени. Професійний підхід до операції забезпечить дереву довголіття, а вам — щедрі врожаї.

Ще поговоримо про другий «хліб» наш насущний — картоплю. Багато хто з господарів просто-таки впадає у розпач від кількості відходів при чищенні, погіршення смакових властивостей бульби. Причина — парша. Видів цього захворювання багато, але радує те, що заходи профілактики і боротьби спільні для всіх. Дещо треба робити вже зараз.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове