Архів
Вівторок,
12 вересня 2023 року

№ 37 (20029)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • Неоголошена війна

Зброя і гроші: чи далі буде?

Михайло ВЕДМІДЬ.

СИТУАЦІЯ на фронтах минулого тижня докорінно не змінилася. За словами речника Генерального штабу ЗСУ Павла Ковальчука, Сили оборони України продовжували ведення наступальної операції на Бахмутському та Мелітопольському напрямках. Він повідомив, що українські військові на напрямку Роботине — Новопрокопівка та західніше села Вербове мали успіх та закріплюються на досягнутих рубежах. Разом із тим Сили оборони продовжували стримувати наступ російських військ на Авдіївському та Мар’їнському напрямках.

Водночас заступниця міністра оборони України Ганна Маляр наголосила, що для того, аби ЗСУ змогли просуватись уперед швидше та ефективніше, Україна мусить хоча б наблизитись до тієї кількості озброєння, яка є у росіян: «Наші військові вже мають чималий досвід війни, це справжні професіонали на полі бою. Тож якби Україна отримувала ту зброю, якої потребує, у такій кількості, якої потребує, питання деокупації території стало б лише справою часу. Дух української армії не слабне, він такий же сильний, як і на початку війни. І за наявності паритетної, рівної із росіянами, кількості зброї, хоча б рівної, нам вдалося б дуже швидко звільнити наші території». А очільник Головного управління розвідки Генштабу ЗСУ Кирило Буданов серед ключових факторів, що гальмують контрнаступ, назвав також дуже щільну концентрацію російських мін і велику кількість компактних ворожих дронів-камікадзе.

У Пентагоні, немовби почувши ці докори, відреагували. Заступниця речника міноборони США Сабріна Сінгх на брифінгу заявила: «Українці є надзвичайно ефективними на полі бою. Ми бачимо, як уже досягнуто певного прогресу в їхньому контрнаступі. Ми спостерігаємо за тим, як вони використовують касетні боєприпаси та в яких місцях. Ми вважаємо, що вони застосовують їх ефективно та відповідально». Вона також зауважила, що українські захисники вміло користуються можливостями далекобійних ракет Storm Shadow та їхніх аналогів, наданих західними союзниками. Водночас коментувати перспективи надання Україні американських ракет ATACMS представниця Пентагону відмовилася.

Та з цього приводу можемо бути спокійними. Принаймні так уважає глава МЗС Дмитро Кулеба. Він поінформував, що детально обговорив із держсекретарем США Ентоні Блінкеном питання надання Україні далекобійних ракет ATACMS. Зокрема, і «озвучив кількість систем ППО, яка потрібна, щоб захистити і зерновий коридор, і наші міста, і наших людей».

Ця зустріч відбулася під час візиту американського урядовця до Києва у середу, 6 вересня. Тоді ж Блінкен повідомив, що Вашингтон виділить для допомоги Україні понад мільярд доларів. Ця допомога включає 175 млн доларів на компоненти систем протиповітряної оборони, ракети для HIMARS, боєприпаси, амуніцію та системи зв’язку. Ще 100 мільйонів підуть на забезпечення довгострокових військових потреб; 90,5 млн — на допомогу з розмінування; 300 млн — на підтримку правоохоронних органів із відновлення та підтримання правопорядку на звільнених територіях, у тому числі в містах і селищах, що зазнають безперервних обстрілів із боку росії; 206 млн будуть спрямовані на гуманітарну допомогу, 203 мільйони — на підтримку прозорості та підзвітності інституцій, посилення ключових реформ, пов’язаних із боротьбою з корупцією, а також на розслідування воєнних злочинів, скоєних росією.

Втім, деякі експерти стверджують, що розмір цієї допомоги, незважаючи на присутність солідного слова «мільярд», є абсолютно недостатнім для гарантованого і безумовного успіху ЗСУ, а для самих США — «копійчаним».

Крім того, є тут іще один цікавий і водночас дуже важливий момент. Ентоні Блінкен заявив: «Ми вперше передаємо Україні активи, конфісковані у російських олігархів, котрі потрапили під санкції, які тепер використовуватимуться для підтримки українських військових ветеранів». Ідеться про 5,4 млн доларів. Сума порівняно з іншими нібито й невелика, проте знакова. Про це свідчить, зокрема, і реакція на цю неочікувану новину з боку кремля.

«Усі випадки, пов’язані з блокуванням, арештом або іншим утриманням будь-яких коштів, що належать до власності рф за кордоном, ми вважаємо незаконними актами, — сказав украй розгублений речник путіна дмитро пєсков, коментуючи слова Блінкена. — Це йде врозріз з усім міжнародним правом… Але як тільки з’явиться можливість, ми будемо захищати свої права».

Ти диви, якими законослухняними стали! Воно й зрозуміло, бо, якщо цей прецедент застосовуватиметься й іншими країнами та набере обертів, росії загрожуватимуть такі суми виплат Україні, що всі нинішні мільярди від країн Заходу справді здадуться копійками.

Ну а поки що маємо те, що маємо. Та постає питання: а скільки матимемо надалі, як довго та чи матимемо взагалі щось?

Частково на ці запитання днями відповів колишній спецпредставник держдепартаменту США по Україні Курт Волкер. Він, зокрема, зауважив, що більшість представників обох політичних партій у конгресі продовжують підтримувати Україну, водночас багато хто запитує: «А як довго це може тривати?».

«Ми починаємо пояснювати, як Сполучені Штати беруть у цьому участь, що ми передаємо зброю, а не гроші, це 3,5% річного оборонного бюджету (українські експерти називали цифру 2%. — Ред.). Це допомогло Україні вижити, а росії це коштувало того, що вона почала стримувати себе. Люди мають різні погляди на це», — сказав Волкер. Політик висловив упевненість, що допомога Україні збережеться в повному запланованому обсязі до виборів у США. «Що буде після виборів — залежатиме від результатів самих виборів. Але я підозрюю, що підтримка України триватиме. На той час навіть скептикам буде зрозуміло, що Україна й справді перемагає», — наголосив Волкер.

До речі, за інформацією видання The Washington Post, загальний обсяг допомоги Україні від США вже перевищив 66,2 млрд доларів. Із них 43,1 млрд — це військова допомога, 20,5 млрд — частка економічної підтримки і ще 2,6 млрд — гуманітарна допомога.

Та чи буде далі?

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Заробітки не встигають за цінами
Читати
Допоможуть із відновленням
Читати
Медикам і фармацевтам — обов’язково
Читати
Назад не повертатимуть
Читати
Вічна пам’ять світлій людині
Читати
Підозра олігарху
Читати
Безалкогольний «новий рік»
Читати
Завернули ухилянтів
Читати
Підступна небезпека
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове